Na rynkach wschodzących Europy Polska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby fuzji i przejęć. W 2011 roku samych fuzji było 612, nieco mniej już w 2014 roku, bo tylko 263. Mimo chwilowego spadku ilości tych transakcji, nadal jesteśmy w czołówce, co daje nam ok. 13% udział w europejskim rynku.

Za przyczynę owego spadku uważa się konflikt, jaki wybuchł na terenie Ukrainy. Wszelkie sankcje nakładane na Rosję przez Unię Europejską nieco osłabiły zapał inwestorów, wcześniej zainteresowanych wschodzącymi rynkami Europy. Pomimo tego, to właśnie Rosja zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. W Polsce w chwili obecnej obserwujemy swego rodzaju stabilizację na rynku fuzji i przejęć. Zawdzięczamy to głównie inwestorom z Azji. W 2015 roku najwięcej transakcji zarejestrowano w branży finansów i ubezpieczeń, mediów, IT, opiece medycznej, przemyśle spożywczym oraz w branży produkcyjnej. Natomiast najbardziej znaczące fuzje miały miejsce w obszarze rynku nieruchomości.

Czynniki kształtujące rynek fuzji i przejęć

Popyt kształtuje przede wszystkim większa aktywność funduszy private equity. Sprzedający natomiast kierują się potrzebą pozyskania kapitału na dalsze inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa w nowych rejonach. Odsprzedają również spółki poboczne, które nie są głównym trzonem ich biznesu. Nierzadko przyczyną są też coraz większe kłopoty finansowe, a także dezinwestycje ze strony funduszy private equity.

Przykładowe fuzje i przejęcia w Polsce w 2015 roku

Bezkonkurencyjnie najbardziej spektakularną i nagłośnioną medialnie fuzją była sprzedaż stacji TVN przez grupę ITI i Grupę Canal+. Akcje kupił amerykański Scripps Networks Interactive.Wartość transakcji to 584 mln euro.

Za 222 mln zł akcje TK Telekom kupiła Netia SA od PKP. Samo PKP sprzedało w tym roku sporo swoich funduszy (wraz z zadłużeniem), o łącznej wartości 1,41 mln zł.

Avanssur, spółka należąca do grupy AXA, w pierwszym kwartale tego roku przejęła BRE Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, podlegające do mBanku. Wartość transakcji wyniosła 570 mln zł.

Pomoc w przeprowadzeniu transakcji

Zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych przejęć i fuzji, dokonują się one za pośrednictwem profesjonalnego doradztwa. Zanim zatem podejmiemy decyzję o sprzedaży spółki, warto oddać się w ręce profesjonalistów, którzy poprowadzą cały proces i zadbają o nasze interesy.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj