Kupując komputer często skupiamy się na procesorze, płycie głównej, czy karcie graficznej. Niestety często nie doceniamy, jak ważnym elementem jest obudowa. To właśnie od niej zależy, czy podzespoły będą miały odpowiedni przepływ powietrza, a co za tym idzie, będą lepiej chłodzone. W dzisiejszym poradniku chciałbym przedstawić Wam kilkanaście obudów z różnych przedziałów cenowych, które cechują się szczególnymi walorami użytkowymi i estetycznymi.

 

Polecane obudowy będą podzielone wg. ceny, w przedziałach 100zł, 150zł,200zł,300zł i 400zł. Wszystkie obudowy pochodzą z oferty sklepu Morele.net, ponieważ w tej chwili właśnie ten sklep ma najlepszą ofertę.

 

Do 100zł:

 

W cenie do 100zł ciężko znaleźć obudowę wartą polecenia, gdyż większość produktów w tym przedziale cenowym oferuje marną jakość. Obecnie znośną jakość w tej cenie oferują obudowy Modecom i Foxconn dlatego też za 100zł warto kupić:

 

ModeCom PRIME MIDI

 

 

 

Do 150zł:

 

Tutaj jest już trochę więcej modeli, które warto polecić. Przede wszystkim dochodzą obudowy takich producentów jak SilentiumPC czy CoolerMaster. I chociaż wciąż mówimy o niższej półce cenowej, to w tym przypadku nie czekają nas niemiłe niespodzianki w postaci niedoróbek czy beznadziejnej ergonomii.

 

SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

 

 

 

Sam jestem użytkownikiem Brutusa i muszę powiedzieć, że to całkiem fajna obudowa.  Zasilacz montowany na dole, ciche wentylatory oraz nakładki antywibracyjne w zatokach na dyski z pewnością korzystnie wpływają na jakość obudowy.

 

CoolerMaster Elite CM331

 

 

 

Seria Elite to bardzo porządne obudowy w niskich cenach. I chociaż nie mamy tu do czynienia z najnowszym modelem, to i tak warto go polecić ze względu na jakość wykonania i walory estetyczne. Warto również dodać, że wszystkie obudowy z serii 33X są godne polecenia i model, który wybierzemy zależy wyłącznie od naszego „widzimisie”.

 

 

Do 200zł:

 

Za 200zł można kupić już całkiem przyzwoitą obudowę z oknem. Tutaj najciekawszą ofertę stanowią modele firmy Aerocool lub SilentiumPC (ale w przypadku tej drugiej okna nie dostaniemy). Obudowy w tej cenie cechują się jeszcze lepszym wykonaniem i ciekawym designem.

 

SilentiumPC Brutus 430 Pure Black

 

 

 

Brutus 430 wyglądem różni się zbytnio od Brutusa 410, ale oferuje USB 3.0 na panelu przednim, co z pewnością zadowoli posiadaczy szybkich pendrive’ów czy dysków. Dodatkowo obudowa posiada filtry przeciwkurzowe oraz nóżki antywibracyjne.

 

Aerocool X-WARRIOR DEVIL

 

 

Największą zaletą tej obudowy niewątpliwie jest niebywały design.  Dodatkowo obudowa jest bardzo pojemna, a dyski znajdują się na podkładkach antywibracyjnych.

 

Do 300zł:

 

Półka cenowe do 300zł to już porządne obudowy z wyższej półki. Niestety w tej półce niewielu modelom miałem okazję przyjrzeć się osobiście. Jednakże w tej cenie nie ma złych modeli, a najlepszym wydaje się być:

 

Corsair Carbide 300R

 

O tej obudowie mogę powiedzieć, że jest wykonana z bardzo dobrych materiałów. Ponadto możemy zainstalować aż 6 wentylatorów, co z pewnością zadowoli większość użytkowników. W standardzie otrzymujemy również złącza USB 3.0.

 

Do 400zł:

 

Jako górną granicę przyjąłem 400zł. Dlaczego? Ponieważ większość użytkowników  nie potrzebuje specjalistycznych obudów, a właśnie mniej więcej w tej cenie kończą się modele dla Kowalskiego. Co zatem polecam? Znowu Corsaira:

 

Corsair Carbide 500R

 

Obudowy z serii Carbide należą do topowych modeli firmy Corsair. Bardzo dobre wykonanie, duża liczba zatok oraz możliwość zainstalowania aż 10 wentylatorów mówią same za siebie. Model 500R jest niemal obudową idealną, dlatego nikomu nie poleciłbym innego modelu.

Chociaż modeli na rynku jest wiele, jak się okazuje godnych polecenia jest tylko kilka. Prezentowane tutaj obudowy należą do najlepszych i z pewnością posłużą dłużej i lepiej niż modele niewiadomego pochodzenia. Oczywiście nikomu nie zabraniam korzystania z innych modeli, ale czy nie lepiej kupić coś pewnego za 400zł niż dziesięć razy wymieniać obudowę za 50zł?

 

Zdjęcia udostępnione dzięki życzliwości dystrybutorów