Autonomiczne samochody Ciekawostki technologiczne

Domino’s Pizza i Ford testują autonomiczne samochody dostarczające pizzę

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kilka dni temu pisałem o dronach, które dostarczają zamówienia ze sklepu w Reykjaviku. A teraz Domino’s Pizza razem z Fordem rozpoczynają testy autonomicznych samochodów, które będą dostarczać pizzę.

W kilku najbliższych tygodniach, losowo wybrani klienci Domino’s Pizza w mieście Ann Arbor w stanie Michigan, będą mieli możliwość by wybrać dostawę pizzy Fordem Fusion Hybrid. Jest to specjalnie stworzona wersja Forda, która w przyszłości będzie wykorzystywana do dostarczania zamówień. W trwających testach auto nie będą samodzielne. Na pokładzie samochodu będzie inżynier Forda oraz dwóch innych badaczy.

Sherif Marakby, wicedyrektor działu autonomicznych samochodów powiedział serwisowi The Verge, że:

Nie chcemy czekać aż technologia będzie gotowa by usunąć kierowcę. Chcemy rozpocząć badania nad technologią, która jeszcze nie jest gotowy by pojawić się na publicznych drogach. To taka symulacja autonomicznego samochodu.

Z kolei szef Domino’s Pizza w USA — Russell Weiner — dodaje, że:

Chcemy się dowiedzieć co nasi klienci myślą o takiej formie dostawy oraz co sądzą o ostatnim etapie finalizacji zamówienia.

Ten ostatni etap zamówienia może być bardzo problematyczny, bo trzeba będzie się pofatygować do samochodu czekającego przed domem by dostać swoją pizzę. Kolejna rzecz to łatwość obsługi urządzenia, do odebrania zamówienia.

Dzięki tej współpracy Ford będzie mógł przetestować swój system dla autonomicznych samochodów zaś Domino’s Pizza będzie wiedziała czy taka forma dostawy będzie miała sens.

Warto tutaj dodać jeszcze dwie ciekawe informacje:

  1. W tym roku Ford ogłosił, że zamierza zainwestować miliard dolarów w startup Argo AI, który zajmuje się opracowywaniem technologii dla autonomicznych samochodów.
  2. To nie jest pierwszy taki eksperyment Domino’s Pizzy. W 2014 roku testowali zamawianie pizzy za pomocą asystenta głosowego, który potem wysyłał specjalne robociki z zamówieniem.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Nie widzę tego w USA – oni są zbyt leniwi by wyjść ze swojego domu po pizzę…

Skomentuj