Nie od dziś wiadomo, że firma Apple, twórca słynnego iPada czy iPhone’a wykorzystuje swoje patenty do walki z konkurencja. Niestety tym razem się nie udało, ponieważ pozew skierowany przeciwko firmie HTC o bezprawne wykorzystanie czterech patentów okazał się bezpodstawny.
Sąd w Londynie orzekł, że patenty na „Slide to unlock” czy klawiaturę wielojęzyczną są… zbyt oczywiste. Roszczenia wobec HTC za użycie „Multi touch” także nie miały podstaw prawnych, ponieważ patent ten nie obowiązuje w Unii Europejskiej. Londyński sąd uznał, że HTC naruszyło patent dot. organizacji zdjęć w galerii, jednakże nie zasądzono odszkodowania na rzeczy giganta z Cuppertino.
Osobiście nie przepadam za Apple i uważam, że ich walka patentowa jest co najmniej nie fair. Cieszę się zatem, że odrzucono zarzuty wobec HTC, ponieważ patenty Apple tylko blokują rozwój, nie pozwalając innym producentom na wprowadzanie coraz lepszych modeli smartfonów. Co z tego, że Apple ma patenty, skoro iPhone ciągle ma wyświetlacz 3,5cala, co już dawno jest poniżej standardu.
Źródło grafiki: 1