Polacy znani są na całym świecie z doskonałych pomysłów, które mają przełożenie na codzienność ludzką. Polacy uwielbiają pomagać, wykorzystując przy tym najnowszą technologię. Tak jest i tym razem – studenci z Politechniki Łódzkiej wpadli na pomysł okularów dla niewidomych, które miałyby informować o przeszkodach, zagrożeniach oraz innych problemach, które napotykają ludzie niewidomi każdego dnia.

Okulary dla niewidomych już zostały nagrodzone w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Okulary to tak naprawdę cały zestaw kamer, modułów oraz procesora, który przetwarza informacje i wysyła sygnały dźwiękowe dla niewidomych. Okulary posiadają wbudowany port USB, dzięki któremu mogą łączyć się z komputerem. Prototyp został wbudowany w oprawki okularów.

Jak działają okulary dla niewidomych?

Zadanie okularów dla niewidomych jest wczesne ostrzeganie przed zagrożeniem. Ostrzeżenia wysyłane są za pomocą sygnałów dźwiękowych. Natomiast monitorowanie otoczenia nie odbywa się za pomocą świateł laserów lub ultradźwięków. Okulary wykorzystują emisję pasywną – rejestrują obrazy stereoskopowe. To właśnie sprawia, że okulary dla niewidomych stały się prawdziwym hitem i cudem techniki. Ich używanie nie zakłóca innych urządzeń, więc niewidomi mogą poruszać się w nich w każdym miejscu.

Obrazy a rejestrowane synchronicznie, po czym do procesora przesyłane są sygnały, które je interpretują, przekładając je na dźwięki słyszalne dla niewidomego. Okulary zawierają słuchawki oraz mikrofon, dzięki czemu możliwa jest komunikacja z użytkownikiem i wysyłanie oraz odbieranie komunikatów. Dużym plusem jest fakt, że urządzenie działa jednakowo, bez względu na położenie głowy osoby niewidomej. Okularom nie straszne są także ruchy głowy, które szybko wykrywa komputer, korygując położenie

Okularu opracowane przez Politechnikę łódzką przy współpracy z GreenPoint Sp. z o.o. to innowacja, która łączy układy elektroniczne, tworząc współprace, która została wykorzystana przez niewidomych. Okulary nie są ciężkie, kształtem oraz wagą nie różnią się do zwykłych okularów, więc dla niewidomych nie są przeszkodą, której nie mogliby nosić. Warto także zauważyć, że sprzęt był już testowany przez niewidomych – testy ukazały jego prawdziwą potęgę. Po pomyślnie przeprowadzonych testach pierwszych prototypów, naukowcy postanowili jeszcze poprawić okulary, wgrywając nowy moduł i sprawiając, że czułość sprzętu jest jeszcze większa.

Nowy prototyp również będzie poddany testom. Czas nagli, gdyż w Polsce na podobne urządzenie czeka blisko 80 tysięcy osób. W skali świata to już blisko 42 miliony – polski prototyp, który ma szansę stać się rewolucją ma więc rację bytu.

A cena?

Tu kolejne zaskoczenie – okulary dla niewidomych wykorzystują znane kłady elektroniczne. Opatentowano tylko sposób ich integracji. To sprawiło, że prototyp wcale nie jest drogi – mógłby być z powodzeniem finansowany przez NFZ lub inne instytucje charytatywne, które zajmują się opieką nad niewidomymi. Trzeba jednak poczekać, aż testy zostaną ukończone i urządzenie oficjalnie znajdzie się w sprzedaży.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj