Sierpień zazwyczaj jest mało ciekawym miesiącem na rynku komputerów i urządzeń mobilnych, ale tym razem tak nie było. Niewątpliwie dużo szumu zrobił nowy produkt NVidii, oznaczony jako GTX660Ti. Czy rzeczywiście warto było czekać? W dzisiejszym artykule zrobimy krótki przegląd dostępnych wariantów tego modelu różnych producentów.

GeForce GTX660Ti

Przyglądając się specyfikacji GeForce GTX660Ti nie trudno o porównania do modelu GTX670. I rzeczywiście, nieco młodszy brat sześćset siedemdziesiątki to jej obcięta wersja. Różnica polega na zastosowaniu mniejszej ilości jednostek ROP (24 w 660Ti, 32 w GTX670) oraz mniejszej szyny pamięci (192b zamiast 256b). Również cena jest odpowiednio niższa, ponieważ w przypadku GTX660Ti wynosi ok 1200zł, a w przypadku wyższego modelu 1600zł. Tak więc rynkowym rywalem najnowszego dziecka NVidii jest Radeon HD7870 lub HD7950.

Dane techniczne:

Model: GTX660Ti
DirectX: 11.1
Jednostki cieniujące: 1344
Jednostki ROP: 24
Jednostki teksturujące: 112
Pamięć RAM: 2048MB DDR5
Szyna pamięci: 192b
Zegar rdzenia: 915MHz (980MHz w trybie Boost)
Zegar pamięci: 1502 MHz
Przepustowość pamięci: 144,20 GB/s
Szybkość wypełniania pikselami: 22,0 gigapiks./s
Szybkość wypełniania teksturami: 102,5 gigateks./s
Moc obliczeniowa: 2459 gigaflopów

Przegląd wersji

Jak wiemy producenci sprzętu komputerowego lubią zaskakiwać nas swoimi niereferencyjnymi konstrukcjami. Tak też jest w przypadku GeForce GTX660Ti, dlatego chciałbym wam zaprezentować najciekawsze modele.

I chociaż pisałem i niereferencyjnych modelach, to zacznę klasycznie, ponieważ od eVGA GeForce GTX 660 Ti SuperClocked, który jest modelem z referencyjnym chłodzeniem, lecz z podkręconym rdzeniem.

Następny w zestawieniu jest Gigabyte GeForce GTX 660 Ti WindForce, którego znakiem rozpoznawczym są dwa dość duże wentylatory, dość skromnie obudowane.

Nieco więcej rozmachu ma Asus GeForce GTX 660 Ti DirectCU II TOP, który prezentuje całkiem pokaźny system chłodzenia. Ponadto karta Asusa jest fabrycznie podkręcona.

Do ciekawych konstrukcji można także zaliczyć model Zotac GeForce GTX 660 Ti AMP!, który wyróżnia się pomarańczowymi wentylatorami. Ponadto karta Zotaca jest dość krótka.

Na uwagę z pewnością zasługuje również Colorful iGame GTX 660 Ti ARES X, który wyróżnia się nie tylko białym kolorem, ale także ciekawym system chłodzenia. Ponadto karta ma dość mocno podkręcone zegary.

W naszym przeglądzie nie mogło zabraknąć również MSI GeForce GTX 660 Ti Power Editon OC, który jest fabrycznie podkręcony, a także posiada ciekawy system chłodzenia w postaci TwinFrozr.

Ostatnią kartą w naszym zestawieniu jest Palit GeForce GTX 660 Ti JetStream 2 GB, który wyróżnia się dość sporym systemem chłodzenia. Niestety chłodzenie jest tak potężne, że uniemożliwia połączenie kart w SLI.

Jak widać na rynku jest już kilka ciekawych modeli. Niektóre są bardziej wymyślne, a niektóre mniej. Mimo to wszystkie mają jedną wspólną cechę; wszystkie chcą podbić rynek. A Wam, który model najbardziej przypadł do gustu?

Źródło zdjęć: Producenci, Guru3D 
Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj