Wraz z wprowadzeniem Windowsa 8 na rynek dokonała się rewolucja w interfejsie systemu. Jak się jednak okazuje zmiany nie ominęły również zasad licencjonowania i od teraz będą one korzystniejsze dla użytkownika. A wszystko za sprawą znacznego rozszerzenia licencji OEM.

W przeciwieństwie do poprzednich wydać Windowsa, zawsze był podział na licencję OEM i BOX. Zasadnicza różnica między nimi polegała na tym, że po zmianie sprzętu, system na licencji OEM nie mógł zostać użyty na nowym komputerze. Jednakże od kilku lat obserwujemy wzrost świadomości nabywców komputerów, którzy coraz częściej decydują się na zakup komputera złożonego z samodzielnie dobranych komponentów. Wiele osób decyduje się również na odświeżenie swojego sprzętu o nowy procesor czy kartę graficzną. A co z systemem? Windows 8 OEM już na to pozwala.

Nowa licencja Microsoftu stanowi następująco:

„Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie na inny komputer Licencjobiorcy. Licencjobiorca może także przenieść oprogramowanie (razem z licencją) na inny komputer, który należy do osoby innej niż Licencjobiorca, o ile a) Licencjobiorca jest pierwszym licencjonowanym użytkownikiem oprogramowania (…) W przypadku każdego przeniesienia oprogramowania na nowy komputer Licencjobiorca musi usunąć to oprogramowanie z poprzedniego komputera. Licencjobiorca nie może przenieść oprogramowania tak, aby możliwe było współdzielenie licencji między komputerami.”

Oznacza to, że możemy przenieść naszą licencję na dowolny komputer, pamiętając, aby system był zainstalowany w jednej kopii. Jest sto spory ukłon w stronę klientów, ponieważ dotąd trzeba było kupić drogą licencję BOX, lub do każdego sprzętu dokupować nowy system. Dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę ceny licencji tj. 399zł za wersję podstawową i 599zł za wersję PRO, okaże się, że Windows 8 jest faktycznie sporo tańszy niż poprzednie edycje.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

komentarze 2

  1. Jerzy Piechowiak Reply

    Czyli po zakupie tej nowej wersji OEM bez problemu będę mógł np. zmienić procesor, ram czy płytę główną w komputerze?

  2. Tak, bez problemu będziesz mógł zmienić procesor, ram, płytę główną czy też wszystkie komponenty.
    Możesz także licencję odsprzedać jeśli jesteś jej pierwszym właścicielem.

Skomentuj