Technologie w bankowości

Nowe limity płatności zbliżeniowych kartą bez podawania PIN-u

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dobra wiadomość dla osób często płacących zbliżeniowo. Będzie nowy limit. Aktualny limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u wynosi 50 zł. Mniej więcej od 2019 ten limit będzie dwa razy wyższy.

100 zł bez podawania PINu

Firma Mastercard poinformowała o dostaniu zielonego światła od Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitów przy płatnościach zbliżeniowych. Dlaczego limit zostanie zwiększony? Odpowiedź jest prosta – kupujemy coraz więcej i płacimy coraz częściej kartą. Ponadto limit 50 zł został wprowadzony w 2007 r.

~80% wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe

Polacy zbliżeniowo płacą 20 razy częściej niż Niemcy.

Jak wyglądają limity płatności zbliżeniowych w innych krajach? Wielkiej Brytanii limit ten wynosi 30 funtów, we Francji i Irlandii jest po 30 euro, na Litwie wynosi on 25 euro. W krajach Europy południowo-wschodniej też jest wyższy niż u nas. W Rumunii to 100 lejów, czyli ok. 90 zł a na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł.

Visa też pracuje nad zwiększeniem tych limitów.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

  1. Ceny rosną, inflacja też więc kwota 50zł wydaje się niska na np. codzienne zakupy.
    Dla pewności zalecałbym aby każdy posiadacz karty-zbliżeniówki sprawdził w swoim banku limit ilości dziennych transakcji zbliżeniowych. Do dzisiaj przy kwocie 50 zł w większości banków ten limit wynosi 4 płatności dziennie – przy kolejnych płatnościach zbliżeniowych tego samego dnia trzeba potwierdzić-autoryzować PIN-em.

  2. Czas najwyższy. Ceny poszły tak w górę, że te 50zł to jednak jest za mało. Stówka wydaje się optymalna na zbliżeniowe płacenie 🙂

Skomentuj