Technologie w bankowości

Nowe limity płatności zbliżeniowych kartą bez podawania PIN-u

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Dobra wiadomość dla osób często płacących zbliżeniowo. Będzie nowy limit. Aktualny limit płatności zbliżeniowych bez podawania PINu wynosi 50 zł. Mniej więcej os 2019 ten limit będzie dwa razy wyższy.

100 zł bez podawania PINu

Firma Mastercard poinformowała o dostaniu zielonego światła od Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitów przy płatnościach zbliżeniowych. Dlaczego limit zostanie zwiększony? Odpowiedź jest prosta – kupujemy coraz więcej i płacimy coraz częściej kartą. Ponadto limit 50 zł został wprowadzony w 2007 r.

~80% wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe

Polacy zbliżeniowo płacą 20 razy częściej niż Niemcy.

Jak wyglądają limity płatności zbliżeniowych w innych krajach? Wielkiej Brytanii limit ten wynosi 30 funtów, we Francji i Irlandii jest po 30 euro, na Litwie wynosi on 25 euro. W krajach Europy południowo-wschodniej też jest wyższy niż u nas. W Rumunii to 100 lejów, czyli ok. 90 zł a na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł.

Visa też pracuje nad zwiększeniem tych limitów.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

2 komentarze

  1. Ceny rosną, inflacja też więc kwota 50zł wydaje się niska na np. codzienne zakupy.
    Dla pewności zalecałbym aby każdy posiadacz karty-zbliżeniówki sprawdził w swoim banku limit ilości dziennych transakcji zbliżeniowych. Do dzisiaj przy kwocie 50 zł w większości banków ten limit wynosi 4 płatności dziennie – przy kolejnych płatnościach zbliżeniowych tego samego dnia trzeba potwierdzić-autoryzować PIN-em.

  2. Czas najwyższy. Ceny poszły tak w górę, że te 50zł to jednak jest za mało. Stówka wydaje się optymalna na zbliżeniowe płacenie 🙂

Skomentuj