Już niedługo odbędzie się premiera dwóch typowych smartfonów, które podbijają świat (zwłaszcza Amerykę). Apple przygotowuje się do premiery – pierwszy, 4,7 calowy telefon z nadgryzionym jabłuszkiem pojawi się już we wrześniu. Jego większy bart, który będzie cechował się 5,5 calowym wyświetlaczem mają pojawić się na półkach sprzedaży już w październiku.

Nie od dziś wiadomo, że Apple to klasa sama w sobie. Tym razem jednak dotarliśmy do zaskakujących informacji – 5,5 calowy telefon serii 6 będzie mocniejszy. Niż identyczny, ale mniejszy telefon z 4,7 calowym wyświetlaczem. Jak donoszą media, Apple zamówił u TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)dwa rodzaje chipów – jeden (słabszy) do wersji z 4,7 calowym wyświetlaczem I drugi, nieco mocniejszy do wersji z 5,5 calowym ekranem. Wszystko wskazuje na to, że Apple ma zamiar wprowadzić na rynek mocniejszą wersję iPhone’a 6, która będzie nie tylko większa, ale także znacznie mocniejsza.

To oczywiście tyko pogłoski – wszystkiego dowiemy się w dniu premiery, kiedy to producent pokusi się o wyjawienie swojej tajemnicy i przedstawienie szczegółowych parametrów technicznych telefonów. Biorąc pod uwagę zagrywki Apple (zwłaszcza przy iPadach), możemy spodziewać się nieznacznej zmiany i znacznie wyższych kosztów. Za przykład niech posłuży sytuacja sprzed roku, kiedy to Apple zapowiadało nową serię iPadów z procesorami X. Okazało się, że były zaledwie 100 Mhz mocniejsze, niż znacznie tańsze iPady tej samej serii. Czy jest więc sens rozdzielania jednej serii i szarad w parametrach technicznych? Dla producenta najwyraźniej tak.

Specjaliści komentują całą sytuację z pewnym dystansem. Wiele osób sądzi, że iPhone 5,5 cala będzie posiadał dodatkowe funkcje, jak chociażby współdzielenie ekranu (co w przypadku modelu 4,7 cala nie miałoby miejsca). Właśnie do takich funkcji potrzebny jest mocniejszy procesor i lepsze parametry, które zapewnią użytkownikom w miarę płynne funkcjonowanie. Czy jednak ten scenariusz się sprawdzi? Poznamy odpowiedź na to pytanie dopiero po premierze.

Apple często zaskakuje swoimi decyzjami. Jednak nie tylko ta firma lubi dzielić serię – doskonale znane produkty Samsunga również otrzymują różne chipsety dla identycznych serii produktów. Tu największe rozgraniczenie widać przy tabletach i smartfonach. Tablety z racji większej zasobności funkcji, modułu z rysikiem potrzebują lepszych parametrów. Nie dziwi więc fakt, że mimo identycznej nazwy, urządzenia różnią się parametrami. Seria serii nie równa – to powiedzenie znajduje tutaj odzwierciedlenie. Apple może wykonać ruch w dobrą stronę, o ile nie przesadzi w cenie i nie będzie próbował przekonywać do swoich racji na siłę. Wierzymy, że inżynierowie firmy z jabłuszkiem wiedzą, co robią i znajda uzasadnienie na dwa różne chipy w jednej serii produktu.

 

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

komentarze 2

  1. Wersja z wyświetlaczem 4,7″ może być nawet spoko tylko ta cena….:)

  2. Ktoś posiada Iphone 6? Zastanawiam się nad kupnem. To albo galaxy s5 🙂

Skomentuj