Ostatnio na łamach naszego portalu pojawiło się kilka recenzji potężnych systemów chłodzenia procesorów mogących schłodzić najpotężniejsze jednostki. W dzisiejszej recenzji zajmiemy się nieco innym typem chłodzenia, bowiem schładzaczem typu Low-Profile. Czy już domyślacie się co potrafi Noctua NH-L9i?

Opakowanie i jego zawartość

Standardowo już recenzję zaczynami od pudełka.  Noctua przyzwyczaiła nas już do pudełek w kolorze biało-brązowym, zawierającymi podstawowe informacje o produkcie wewnątrz. Kolejnym charakterystycznym elementem, który wyróżnia austriacką firmę jest bogate wyposażenie dodatkowe. W przypadku modelu NH-L9i wodotrysków nie ma, ale producent dodaje do chłodzenia dużą strzykawkę z pastą NT-H1 (ok. 15 aplikacji), przejściówkę pozwalającą na skręcenie obrotów i metalowy emblemat firmy.

Zdecydowanie najciekawszym elementem jest oczywiście samo chłodzenie, które w odróżnieniu od innych produktów tego producenta jest bardzo niskie (37mm z wentylatorem).  Radiator składa się z 56 dość sztywnych żeberek, a ciepło odprowadza wentylator A9-14PWM. Charakterystyczną cechą jest wysoka sztywność całej konstrukcji, co zwiększa wrażenie solidności.

Specyfikacja techniczna

Podstawka LGA 1150, LGA1155, LGA 1156
Wymiary (wys, szer, dł) 35x95x9mm
Wentylator Noctua A9-14PWM
Maksymalne TDP 65W (95W i 77W dla SB i IB w przypadku dobrej wentylacji obudowy)
Gwarancja 6 lat

 Przy specyfikacji technicznej chłodzenia warto dodać że jest ono zgodne ze wszystkimi pamięciami RAM i wszystkimi kartami graficznymi (co akurat przy tych rozmiarach nie dziwi). Są za to problemy z kilkoma modelami płyt głównych w formacie ITX (lista na stronie producenta). Gwarancja wynosi 6 lat co jest wynikiem wręcz rewelacyjnym.

Platforma testowa

 

Pozespół Model Dostarczył
Procesor Intel Pentium G840
Chłodzenie procesora Noctua NH-L9i
Płyta główna Gigabyte H61-S2-B3
Pamięć RAM Kingston HyperX Predator 2x4GB 1866MHz
Dysk SSD Kingston HyperX 3K 120GB
Karta graficzna
Gigabyte Radeon HD5770 Silent
Zasilacz LC-POWER Gold Series 600W

Z racji że chłodzenie przeznaczone jest dla procesorów o TDP poniżej 65W, a także wyposażone w montaż dla procesorów Intela, do testów użyłem nie jak zwykle Phenoma 720, a procesor Pentium G840.

Wyniki

Jak nietrudno było się domyślić, chłodzenie które kosztuje 170 złotych powinno być wydajne. Wyniki to potwierdzają, chociaż warto mieć na uwadze, że przy mocniejszych procesorach (czyt. i5, i7) nie musi być tak różowo. Niemniej jak na konstrukcję tej wielkości NH-L9i wypada bardzo dobrze.

Kultura pracy

Zazwyczaj składając zestaw HTPC liczy się bezgłośność. Niestety nie zawsze możemy całkowicie wyeliminować wentylatory (chociażby z zasilacza, czy właśnie chłodzenia procesora). Na szczęście Noctua poradziła sobie z tym zadaniem znakomicie i wentylator zastosowany w chłodzeniu jest niemal bezgłośny.

Podsumowanie

Testy pokazały, że Austriacy po raz kolejny świetnie się spisali tworząc porządne chłodzenie z bogatym wyposażeniem dodatkowym oraz wystarczająco ciche, aby z czystym sumieniem polecić je osobom szukających schładzacza dla swojego komputera HTPC. Jedynym minusem (z resztą tradycyjnym dla produktów Noctua) jest cena, która może odstraszać. Jeżeli jednak chcemy złożyć niskoprofilową maszynę z prawdziwego zdarzenia, to uważam, że warto wydać większe pieniądze na NH-L9i. Podsumowując Noctua znowu zaprezentowała nam świetny sprzęt, który zasługuje na ocenę 9/10 i wyróżnienie w kategorii „wydajność” w klasie low-profile.

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Małe gabaryty
  • Wyposażenie dodatkowe (duża tubka pasty w przypadku chłodzeń jest ewenementem)
  • 6 letnia gwarancja
  • Cichy wentylator

Wady:

  • Cena
  • Problem z kompatybilnością z niektórymi płytami głównymi

Serdecznie dziękujemy firmie Noctua za dostarczenie sprzętu do testów

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

Skomentuj