Poradniki

Najnowsze telefony – jak wybrać najlepszy model dla siebie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Odpowiednio dobrany smartfon to aktualnie podstawa. Czy warto postawić na najnowsze modele? Co oferują aktualnie dostępne produkty i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowe smartfony – spokojny, stopniowy rozwój

Od kilku lat można mieć wrażenie, że smartfony co roku wyglądają zupełnie tak samo i nie oferują nic nowego. O ile w kontekście wyglądu urządzeń faktycznie rzadko kiedy możemy liczyć na większe nowości, o tyle nie można pominąć rozwoju technologicznego i coraz większej funkcjonalności. Najnowsze telefony korzystają z najlepszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, coraz mocniejszych jednostek obliczeniowych, a także niezwykle zaawansowanych aparatów. Dodatkowo zapewniają dostęp do aktualizacji oprogramowania jeszcze przez kilka lat, co przekłada się na długi czas skutecznego użytkowania urządzenia.

Rozdzielczość ekranu: skok z HD na 4K

Coraz więcej telewizorów, monitorów komputerowych i laptopów jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K – w przypadku smartfonów takie rozwiązanie jest znacznie rzadsze, jednak warto zaznaczyć, że dostępność takich sprzętów stale rośnie. Dobre telefony z takimi parametrami obrazu są oferowane przez różnych producentów, jednak prym na tym polu aktualnie zdecydowanie wiedzie Samsung. Dla kogo przeznaczone są smartfony z taką rozdzielczością? To odpowiedni wybór dla osób, które chcą postawić na najlepszą jakość i szczegółowość obrazu. Dzięki takiej liczbie pikseli można liczyć na doskonałe wrażenia z seriali, filmów, a także gier. Jest to istotne także dla fotografów korzystających ze smartfona – dzięki temu będzie można od razu zobaczyć wykonane zdjęcia w pełnej jakości.

Szybkość odświeżania ekranu – ważny parametr dla graczy

To parametr, który niekiedy ciężko zauważyć przy standardowym korzystaniu ze smartfona, jednak fani gier mobilnych od razu zwrócą na niego uwagę. Coraz więcej modeli wspiera odświeżanie ekranu z prędkością 120 Hz, co zapewnia jeszcze większą płynność obrazu niż w przypadku standardowych rozwiązań 30 Hz lub 60 Hz. Dzięki temu można spokojnie cieszyć się rozgrywką bez widocznych spadków klatek.

Technologia 5G

Przeglądając najnowsze telefony, można zauważyć, że aktualnie już niemal wszystkie nowe modele wspierają łączność 5G. Nowa generacja telefonii komórkowej zapewnia znacznie lepsze parametry pod kątem prędkości, przepustowości i stabilności – warto zatem już teraz przygotować się na możliwości tej technologii. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić sobie najlepsze wrażenia z korzystania z usług sieciowych przez najbliższe kilka lat.

Bezprzewodowe rozwiązania dominują

Obecnie coraz mniejsza część smartfonów jest wyposażona w fizyczne złącza słuchawkowe, co jest spowodowane w głównej mierze chęcią stworzenia jak najbardziej wodoszczelnego urządzania. Przeważnie jedynym dostępnym portem jest USB-C – co więcej, niektórzy producenci już teraz planują wyeliminować nawet sloty na klasyczną kartę SIM, by przejść na technologię eSIM. W najbliższych latach nadal dominować będą bezprzewodowe rozwiązania, takie jak LTE, 5G, Bluetooth oraz wi-fi.

Najnowsze telefony – jakie modele z 2022 roku cieszą się największą popularnością?

Jak znaleźć dobre telefony z tego roku? W 2022 nie brakowało ciekawych premier, zwłaszcza w przypadku flagowców. Na pewno mocną propozycją są najnowsze modele w ofercie Apple i Samsunga, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku różnice w stosunku do zeszłorocznych edycji są stosunkowo niewielkie. Jeśli zatem chcemy postawić na coś wyjątkowego, warto rozejrzeć się za innymi ciekawymi sprzętami z 2022. Do najbardziej interesujących smartfonów należą z pewnością Samsung Galaxy Z Fold 4 oraz Z Flip 4. Obydwa z nich oferują wsparcie dla 5G i skutecznie pokazują, że składane ekrany to już nie tylko nowinka technologiczna bez realnego zastosowania, a przydatne i wygodne rozwiązanie.

Dla graczy z kolei idealnie sprawdzi się wyposażony w niezwykle mocne podzespoły Asus ROG Phone 6 Pro. Procesor tego modelu to 8 rdzeni o taktowaniu aż 3,2 GHz – są to parametry, których nie powstydziłyby się układy produkowane z myślą o komputerach. W przypadku osób, którym zależy na „czystym” Androidzie i świetnych doświadczeniach z użytkowania, polecaną opcją będzie nowy Google Pixel 7 Pro. Do tego warto sprawdzić modele takie jak Motorola Edge 30 Pro, POCO F4 GT, Realme GT Neo 3 czy OnePlus 10 Pro.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj