Mobilne stacje robocze (workstations) to najbardziej zaawansowany typ komputerów przenośnych, z którego korzystają przede wszystkim specjaliści wymagający podwyższonej wydajności i funkcjonalności – projektanci, inżynierowie, graficy czy naukowcy. Jak prezentuje się ten rynek w 2014 roku?
Jedną z ważnych informacji dla tego segmentu rynku jest wprowadzenie na rynek przez firmę HP nowej marki ZBook. W tej chwili to trzy laptopy o różnej przekątnej ekranu (14, 15 oraz 17 cali), które wyposażone są w najmocniejsze podzespoły wydajności ogólnej i graficznej, matryce o ponadprzeciętnej jakości i profesjonalne karty graficzne.
Najbardziej zaawansowane konfiguracje dochodzą w polskiej dystrybucji do 25 tysięcy złotych, co dla przeciętnego użytkownika laptopów jest kwotą astronomiczną, ale profesjonaliści docenią wyjątkowe parametry, możliwości konfiguracyjne oraz wykonanie tych maszyn. Co ważne, HP ZBook zastępuje w segmencie mobilnych stacji roboczych najwyższe serie laptopów HP EliteBook, które spełniały tę funkcję do tej pory w ofercie HP.
Ważnym wydarzeniem w branży jest również pojawienie się pierwszej mobilnej stacji roboczej sygnowanej przez firmę Toshiba. Chodzi o model Toshiba Tecra W50. Zainteresowanie wzbudzają szczególnie modele z matrycą o rozdzielczości 4K. Toshiba zaprezentowała je po raz pierwszy podczas targów elektroniki użytkowej CES 2014. Właśnie wchodzą do polskiej dystrybucji, co jest dobrą wiadomością dla klientów poszukujących maszyny do takich celów jak projektowanie CAD czy zaawansowana obróbka wideo.
Bogatą i interesującą ofertę mobilnych stacji roboczych Precision jak zwykle przygotowała firma Dell. Na szczególną uwagę zasługuje model Dell Precision M3800, który jest odważnym połączniem ultrabooka ze stacją roboczą. Jak na tę klasę wydajność i funkcjonalności jest wyjątkowo lekki (ok. 1.9kg), cienki oraz przenośny. To propozycja dla wszystkich, którzy potrzebują maszyny do pracy, ale nie chcą rezygnować z mobilności. Zbiera naprawdę bardzo dobre oceny recenzentów.
Tradycyjnie dwa najmocniejsze modele Dell Precision, czyli 15-calowy Precision M4800 oraz 17-calowy M6800, to prawdziwe kombajny, jeśli chodzi o wydajność ogólną oraz graficzną. Użytkowników ucieszy podwyższona funkcjonalność oraz możliwość rozbudowania do stanowiska wielomonitorowego. Minusem będzie z kolei waga – w niektórych konfiguracjach znacznie przekraczająca trzy kilogramy.
Ostatnim z dużych graczy na rynku mobilnych stacji roboczych jest firma Lenovo. Co ma do zaproponowania w 2014r.? Najważniejsza wiadomość dla zwolenników tej marki jest taka, że pojawił się następca popularnej stacji roboczej ThinkPad W530, czyli Lenovo ThinkPad W540. Zmiany w stosunku do poprzednika nie są rewolucyjne, ale chiński producent laptopów zdecydował się na odświeżenie wzornictwa (W540 jest szersze, ale cieńsze). Oprócz kosmetycznych zmian w designie Lenovo wprowadziło do swojej mobilnej stacji roboczej nowsze generacje procesorów oraz kart graficznych. Końcowy efekt to rasowy laptop do pracy z zaawansowanymi projektami graficznymi, obliczeniowymi oraz inżynierskimi.
Klienci poszukujący najmocniejszych i najbardziej wytrzymałych komputerów mobilnych będą mieli z czego wybierać w 2014r. Do czołówki producentów mobilnych stacji roboczych (Dell, HP, Lenovo) dołączyła Toshiba ze swoim modelem Tecra W540. Wszyscy producenci albo odświeżyli swoje maszyny o nowe technologię i design, albo wprowadzili nowe modele, które mogą znaleźć swoich zwolenników (choćby lekki i wydany Dell Precision M3800).