Drony to niewielkie urządzenia latające sterowane przy pomocy specjalnej konsoli. Jest to coraz popularniejszy prezent komunijny. Z latającego przyjaciela cieszą się jednak nie tylko dzieci. Jest to także świetna rozrywka dla osób dorosłych. Jednak w niektórych warunkach, aby latać dronem trzeba mieć na to specjalną licencję. Kiedy jest ona wymagana i jak można ją uzyskać?
Kiedy trzeba mieć licencję na latanie dronem?
Polskie prawo dokładnie określa gdzie latać dronem można, a w jakich warunkach jest to zabronione. Bez przeszkód można operować dronem jeżeli znajduje się on w zasięgu wzroku operatora oraz nie zbliża się do innych osób lub zabudowań.
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – pod żadnym pozorem nie można latać w bezpośrednim sąsiedztwie chociażby portów lotniczych czy też instalacji wojskowych. Bez aktualnej licencji mogą być wykonywane loty amatorskie oraz sportowe.
Bezwzględnie licencję należy posiadać chcąc zarabiać na lataniu dronem. Loty komercyjne wykonywane bez aktualnych uprawnień mogą skończyć się nałożeniem bardzo dotkliwych kar finansowych.
Licencji nie wymagają loty rekreacyjne i sportowe ale tylko przy wykorzystaniu najlżejszych urządzeń. Operowanie dronem, który jest cięższy niż 600 g wymaga zdobycia stosownych uprawnień.
Czytaj także: Nowe prawo dla latania dronami. Jakie zmiany w 2021?
Licencja na drona – jak ją zdobyć?
Licencja operatora drona jest niezbędna dla wszystkich użytkowników pojazdów latających, którzy chcą wykonywać loty komercyjne. Do takich lotów zalicza się chociażby filmowanie ślubów i wesel z powietrza czy też mapowanie terenu.
Świadomość odnośnie obowiązku posiadania stosownej licencji jest w polskim społeczeństwie wciąż stosunkowo niska.
Warto dobrze orientować się w przepisach obowiązującego prawa, ponieważ jak mawia starożytna sentencja – nieznajomość prawa szkodzi. W tym przypadku niewiedza może być bardzo dotkliwa, zwłaszcza dla portfela. Za komercyjne loty bez uprawnień nakładane są bowiem bardzo wysokie grzywny.
Pierwszym krokiem do uzyskania odpowiedniego certyfikatu jest odbycie specjalistycznego szkolenia. Jest to wymóg konieczny – bez szkolenia nie można podejść do zdawania egzaminu. Jest to jeden z dwóch zasadniczych warunków.
Drugi, to osiągnięcie pełnoletności przez osobę operującą dronem, co w praktyce oznacza, że na kurs można zapisać się dopiero po ukończeniu osiemnastu lat.
Koszt kursu na operatora drona może być bardzo zróżnicowany – ceny wahają się od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaki ośrodek szkoleniowy się wybierze.
Zarówno proces szkolenia jak i sam egzamin składają się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna to przede wszystkim organizacja przestrzeni powietrznej na terenie naszego kraju oraz szczegółowe omówienie przepisów obowiązującego prawa w zakresie sterowania dronami. Z kolei część praktyczna obejmuje już sam pilotaż statku latającego.
Warto zwrócić uwagę na to, że licencja nie jest wydawana bezterminowo. Co kilka lat trzeba ją odnawiać, w przeciwnym razie traci ważność, a operator naraża się na karę finansową.
Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl
1 komentarz
Szkoda, że oferta promocyjna na takie szkolenie obowiązuje do 31 03 2018. Wakacje powinny zachęcać do promocji rownież sprzętu.