Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Laptopy

Laptop a notebook różnice

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy laptop różni się czymś od notebooka? A półkach sklepowych widuje się różnorodne nazwy sprzętu komputerowego, ale co one tak naprawdę oznaczają? Czy faktycznie różnice w sprzęcie są ogromne czy może jest to jedynie kwestia językowa? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Tak naprawdę nazwy te używane są wymiennie, jednak pierwotnie miały nieco inne znaczenie. Z czasem jednak doszło do ujednolicenia. Początkowe różnice wynikały z czynników językowych i historycznych oraz indywidualnych preferencji. Nie było właściwie różnic w technologii.

Z założenia laptop miał oznaczać przenośny komputer o mniejszej wielkości, który można by było wygodnie trzymać na kolanach (stąd nazwa – ang. lap to kolano, top to wierzch). Z kolei notebook miał być jeszcze mniejszą konstrukcją, która oscylowała w granicy wielkości notatnika A4 (tu nazwa wskazuje właśnie na funkcję zapisywania). Te różnice jednak zanikły i nie da się już jasno rozgraniczyć co powinno nazywać się notebookiem a co laptopem. Mało tego, powstało wiele innych nazw, w gąszczu których potencjalny klient może poczuć się nieco zagubiony.

Dostępne na rynku nazewnictwo przenośnych urządzeń komputerowych

  1. Laptop / notebook uniwersalny
    Najpopularniejszy komputer przenośny. Jest to najbardziej uniwersalne urządzenie, wysoce funkcjonalne, charakteryzujące się olbrzymią różnorodnością konfiguracji, w zależności od producenta i modelu. Zróżnicowane pod względem wielkości, zbudowane z dwóch części (jednej zawierającej klawiaturę i drugiej zawierającej ekran).
  2. Netbook
    To tani, niezwykle lekki i mały, laptop, którego przeznaczeniem jest głównie przeglądanie Internetu oraz inne proste prace biurowe. Ze względu na ograniczoną funkcjonalność są już w tym momencie coraz mniej popularne.
  3. Ultrabook
    Na tle uniwersalnych laptopów wyróżniają się niezwykle żywotną baterią, lekkością, wielkością (są dużo cieńsze), zdolnością do szybkiej gotowości do pracy oraz oryginalnym wzornictwem.
  4. Tablet
    Składa się tylko z części ekranowej i obsługuje się go za pomocą dotyku. Jest lekki i poręczny.
  5. Mobilne stacje robocze
    Wykazują się większą wydajnością niż laptopy, gdyż są narzędziem pracy specjalistów z zakresu projektowania grafiki (architektów, inżynierów, projektantów, grafików). Są większe i cięższe niż uniwersalne laptopy
  6. Laptop / notebook hybrydowy, konwertowany
    Daje możliwość połączenia funkcji tabletu z laptopem.

Sprawdź tanie laptopy w sklepie tani-laptop.com – Dell, IPM, Lenovo, HP

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarzy 5

  1. Jakiś czas temu przerzuciłam się na ultrabooka i nigdy już bym sie nie zamieniła nawet na super jakości zwykłego laptopa

  2. Obecnie chyba błędnie używa się znaczenia słowa notebook jako określenie mniejszych laptopów o słabszych. Tak jak Pani Natalia napisała wyżej – na miejsce notebooków weszły obecnie ultrabooki, ale i ta różnica pewnie z czasem się zatrze. Pozdrawiam

  3. Według mnie PC master race. Nic mi nie zastąpi stacjonarki.

    Pozdrawiam

    • Jakub Wasielewski Reply

      Zależy do czego kto używa swojej maszyny, stacjonarny sprzęt jest na pewno nieco tańszy. Za te same parametry w notebooku trzeba zapłacić często sporo więcej. Z drugiej jednak strony jeśli ktoś nie przebywa często w jednym miejscu to stacjonarka odpada

  4. Też teraz chciałabym ultrabooka – niestety mam laptopa który sporo waży 🙁

Skomentuj