Czy laptop różni się czymś od notebooka? A półkach sklepowych widuje się różnorodne nazwy sprzętu komputerowego, ale co one tak naprawdę oznaczają? Czy faktycznie różnice w sprzęcie są ogromne czy może jest to jedynie kwestia językowa? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Tak naprawdę nazwy te używane są wymiennie, jednak pierwotnie miały nieco inne znaczenie. Z czasem jednak doszło do ujednolicenia. Początkowe różnice wynikały z czynników językowych i historycznych oraz indywidualnych preferencji. Nie było właściwie różnic w technologii.

Z założenia laptop miał oznaczać przenośny komputer o mniejszej wielkości, który można by było wygodnie trzymać na kolanach (stąd nazwa – ang. lap to kolano, top to wierzch). Z kolei notebook miał być jeszcze mniejszą konstrukcją, która oscylowała w granicy wielkości notatnika A4 (tu nazwa wskazuje właśnie na funkcję zapisywania). Te różnice jednak zanikły i nie da się już jasno rozgraniczyć co powinno nazywać się notebookiem a co laptopem. Mało tego, powstało wiele innych nazw, w gąszczu których potencjalny klient może poczuć się nieco zagubiony.

Dostępne na rynku nazewnictwo przenośnych urządzeń komputerowych

 1. Laptop / notebook uniwersalny
  Najpopularniejszy komputer przenośny. Jest to najbardziej uniwersalne urządzenie, wysoce funkcjonalne, charakteryzujące się olbrzymią różnorodnością konfiguracji, w zależności od producenta i modelu. Zróżnicowane pod względem wielkości, zbudowane z dwóch części (jednej zawierającej klawiaturę i drugiej zawierającej ekran).
 2. Netbook
  To tani, niezwykle lekki i mały, laptop, którego przeznaczeniem jest głównie przeglądanie Internetu oraz inne proste prace biurowe. Ze względu na ograniczoną funkcjonalność są już w tym momencie coraz mniej popularne.
 3. Ultrabook
  Na tle uniwersalnych laptopów wyróżniają się niezwykle żywotną baterią, lekkością, wielkością (są dużo cieńsze), zdolnością do szybkiej gotowości do pracy oraz oryginalnym wzornictwem.
 4. Tablet
  Składa się tylko z części ekranowej i obsługuje się go za pomocą dotyku. Jest lekki i poręczny.
 5. Mobilne stacje robocze
  Wykazują się większą wydajnością niż laptopy, gdyż są narzędziem pracy specjalistów z zakresu projektowania grafiki (architektów, inżynierów, projektantów, grafików). Są większe i cięższe niż uniwersalne laptopy
 6. Laptop / notebook hybrydowy, konwertowany
  Daje możliwość połączenia funkcji tabletu z laptopem.

Sprawdź tanie laptopy w sklepie tani-laptop.com – Dell, IPM, Lenovo, HP