Wraz z początkiem 2019 roku w życie weszła ulga IP Box, która niewątpliwie jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób fizycznych, jak i firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Aby z niej skorzystać, należy spełnić szereg kryteriów. Odpowiadamy, komu przysługuje ulga IP Box oraz jakie są warunki jej uzyskania.
Ulga IP Box – szansa na rozwój innowacyjności
Ulga IP Box to preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej, które są objęte ochroną prawną i zostały stworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez podatnika. Jeśli więc osoba fizyczna lub firma wytwarza dobra objęte prawem własności intelektualnej, to dochody z nich są opodatkowane stawką 5% zamiast: 12/32% w przypadku ogólnego PIT-u oraz 19% w podatku liniowym czy 9/19% w podatku CIT.
Co więcej, od 2022 roku przedsiębiorca, który komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiąga z nich dochody kwalifikowane w przepisach o IP Box, a do tego ponosi koszty z tytułu prowadzenia działalności B+R może stosować ulgi jednocześnie. Więcej na ten temat dowiesz się na Firmove.pl.
Założeniem wprowadzenia IP Box było zwiększenie atrakcyjności działań badawczo-rozwojowych prowadzonych przez firmy oraz przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, a także wspieranie tworzenia i rozwijania kwalifikowanych praw własności intelektualnej przeznaczonych do komercjalizacji. IP Box jest rozwiązaniem, które umożliwia efektywne zakończenie procesu badawczo-rozwojowego oraz zwiększa opłacalność etapu komercjalizacji wyników tych działań, poprzez wprowadzenie preferencyjnej 5% stawki podatku dla dochodów uzyskiwanych z tytułu tych praw.
IP Box – warunki do skorzystania z ulgi
Zgodnie z założeniami ustawodawcy ulga IP Box jest dostępna dla wszystkich podatników, którzy spełniają poniższe wymagania:
- prowadzą działalność badawczo-rozwojową,
- w ramach działalności wytwarzają kwalifikowane IP (kwalifikowane prawo własności intelektualnej),
- osiągają dochody z kwalifikowanego IP, które podlegają opodatkowaniu w Polsce,
- w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP ponoszą koszty kwalifikowane,
- prowadzą odrębną ewidencję umożliwiającą zweryfikowanie podjętych działań w ramach tworzenia IP.
Podstawą do uzyskania ulgi IP Box jest spełnienie powyższych warunków, a potwierdzeniem zasadności jej zastosowania jest m.in. otrzymanie pozytywnej opinii od organów skarbowych w ramach interpretacji indywidualnej.
Kwalifikowane IP – co to jest?
Aby móc skorzystać z ulgi IP Box niezbędne jest tworzenie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego IP. To prawa, które spełniają ustawowe kryteria i są wynikiem działalności badawczo-rozwojowej. Do kwalifikowanych praw własności intelektualnej zaliczają się:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi, muszą prowadzić dokładną ewidencję wydatków związanych z wytwarzaniem, rozwijaniem lub ulepszaniem tych praw. Co więcej, ulga IP Box jest dostępna wyłącznie dla dochodów uzyskiwanych w Polsce. W związku z tym firmy działające na rynkach międzynarodowych powinny skonsultować się ze specjalistami ds. podatkowych, aby upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi formalne.