Wakacje to czas, w którym wyjeżdżamy z miasta by wypocząć. Najczęściej wybieramy morze lub góry. I chociaż odwiedzamy różne miejsca, to jedno jest niezmienne. Robimy zdjęcia. I właśnie dlatego, specjalnie dla Was powstał pierwszy tak obszerny test hitu ostatniego sezonu, czyli aparatu FujiFilm Finepix S2950HD. Zapraszam do lektury.

Wstęp

Wśród kupujących aparaty fotograficzne możemy wyróżnić trzy grupy: pierwszą z nich są osoby, które z fotografią nie mają nic wspólnego, a aparatu fotograficznego używają jedynie do robienia zdjęć podczas wakacji. Drugą grupę stanowią profesjonaliści i zaawansowani amatorzy, którzy najchętniej sięgają po lustrzanki, pozwalające na pełną kontrolę przebiegu procesu powstawania fotografii. Ostatnią, chyba najmniej liczną grupą są osoby szukające kompromisu pomiędzy wygodą i jakością. Dla takich rozwiązań powstało rozwiązanie w postaci aparatu typu superzoom. Tego typu aparaty oferują zazwyczaj niezłą optykę i duże zoomy (nawet 30 krotny), a także możliwość ustawienia funkcji manualnych. Fujifilm Finepix S2950HD przedstawicielem tej ostatniej grupy, która coraz staje się powoli ważną częścią rynku.

Opakowanie i akcesoria

Opakowanie aparatu jest dość sporych rozmiarów i prezentuje się dość standardowo. Na pudełku znajdziemy kilka najważniejszych informacji o produkcie, a na spodzie znajduje się informacja dot. zawartości opakowania.

W pudełku poza aparatem znajdziemy również kabel do połączenia aparatu z komputerem i telewizorem, kartę gwarancyjną, kartę informacyjną, skróconą instrukcję obsługi oraz płytkę z oprogramowaniem. Niestety producent nie dołączył pełnej instrukcji, która obejmuje kilkadziesiąt stron.

 Parametry techniczne

 
Nazwa: Fujifilm FinePix S2950HD
Typ aparatu: Kompakt typu SuperZoom
Rozdzielczość martycy: 14.0 milionów pikseli
Sensor: 1/2.3-calowy CCD z filtrem barw podstawowych
Pamięć: SD (SDHC)
Format zapisu: JPEG (Exif Ver 2.3 )AVI WAVE
Obiektyw: Fujinon 18x zoom
Stabilizacja obrazu: Podwójna
Samowyzwalacz: około 10 sek. / 2 sek. opóźnienia w wyzwoleniu migawki
Przysłona: F3.1/F6.4F5.6/F11
Migawka: (Tryb Auto) 1/4 sek. do 1/2000 sek. , (Wszystkie inne tryby) 8 sek. do 1/2000 sek.
z mechaniczną migawką
Tryby pracy: Pokrętło trybów: SR AUTO, AUTO, P, S, A, M, Tryb użytkownika, Film, Panorama, SP
SP (Programy tematyczne): Funkcja bracketing dla zoomu, Naturalne oświetlenie i błysk lampy, Naturalne oświetlenie, Portret, Dziecko, Uśmiech, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Sceny nocne, Sceny nocne (statyw), Sztuczne ognie, Zachód słońca, Śnieg, Plaża, Przyjęcie, Kwiaty, Tekst
Czułość: Auto, ekwiwalent ISO 100/200/400/800/1600/3200*/6400* (Standardowa czułość wyjściowa)
* ISO3200/6400 jest dostępne w trybie „S”
Tryb filmowania 1280 x 720 pikseli / 640 x 480 pikseli / 320 x 240 pikseli (30 klatek / sek.) z dźwiękiem monofonicznym.
Można korzystać z funkcji zoomu.
Balans bieli: Automatyczne rozpoznawanie scenyZaprogramowane ustawienia: Ładna pogoda, Cień, Światło jarzeniowe (Światło dzienne), Światło jarzeniowe (Ciepłe białe), Światło jarzeniowe (Zimne białe), Światło żarówek
Zasilanie:  Akumulatorki typu AA
Cena:  około 500zł

Jak widać aparat oferuje przyzwoite parametry techniczne jak na tą półkę cenową. Szczególnie dobrze wrażenie robi 18 krotny zoom i tryb manualny. Ponadto dużą zaletą jest zasilanie na akumulatorki typu AA, które pozwalają na awaryjne użycie zwykłych baterii.

Ergonomia

W przeciwieństwie do wielu kompaktów, FujiFilm S2950HD  jest bardzo ergonomicznie zaprojektowany. Zamiast standardowej obudowy w kształcie prostokąta, producent zaoferował nam aparat o obudowie zbliżonej bardziej do lustrzanki. Wprawdzie jest on o wiele mniejszy niż typowa lustrzanka, to wygoda użytkowania wcale nie jest gorsza.

Na górnej części obudowy znajdziemy lampę błyskową (która domyślnie jest schowana i chcąc jej użyć należy ją ręcznie otworzyć za pomocą przycisku), pokrętło do ustawiania trybów fotografowania, a także spust migawki połączony z pokrętłem zoomu. Dodatkowo spust migawki jest dwustopniowy i służy od również do ustawienia autofokusa.

Na panelu tylnym znajdziemy sporych rozmiarów wyświetlacz,  a także przyciski do sterowania menu aparatu. Wyświetlacz oferuje standardową rozdzielczość 230tys pikseli, co jednak nie pozwala na dokładną ocenę jakości fotografii. I chociaż dla wielu osób nie będzie to problemem, to osoby korzystające z trybu manualnego mogą mieć problem z oceną odpowiednich ustawień.

Menu aparatu

Niestety nawigacja w menu aparatu jest co najmniej nie wygodna. Do połowy funkcji nie można dostać się bez instrukcji, a przełączanie trybów scenerii nawet w trybie automatycznym jest bardzo problematyczne. Jeśli chodzi o tryby P, A, S, M to ustawienia podzielone są na dwie części. W lewym dolnym rogu ekranu mamy do dyspozycji ustawienia migawki i przysłony, natomiast ustawienia dodatkowe takie jak rozdzielczość,  kolory, ustawienia balansu bieli itp. dostępne są w menu w menu głównym aparatu. Istnieje również trzeci rodzaj menu, który wywołujemy klawiszami strzałek i w nim dostępne są ustawienia kadrowania, trybu makro, a także ekranu.

Wizjer

Zastosowany w aparacie wizjer jest wizjerem elektronicznym i działa po przełączeniu przycisku na obudowie. Niestety nie możemy korzystać na raz z wizjera i ekranu, więc przy potrzebie szybkiego przełączania możemy bardzo się zirytować, gdy wciskając przełącznik czekamy 5 sekund na włączenie ekranu.

Szybkość działania

Niestety to kolejna wada FujiFilm S2950HD. Aparat jest bardzo wolny i jeśli mamy w polu widzenia ciekawy kadr np. ze zwierzęciem, to nie ma mowy aby zdążyć z włączeniem aparatu. Od chwili włączenia aparatu do możliwości zrobienia zdjęć mija średnio 7-10sekund co jest wynikiem bardzo słabym.  Również autofokus działa bardzo wolno, co znowu utrudnia szybkie fotografowanie

Oprogramowanie

Po włożeniu płytki dostarczonej przez producenta do napędu, na ekranie wyświetla się komunikat powitalny, który oferuje nam dwie opcje: Podręcznik użytkownika w formacie PDF oraz instalator programu MyFinePix Studio.

O ile podręcznik użytkownika w wersji elektronicznej jest dużo bardziej rozbudowany niż książeczka, którą dostajemy wraz z aparatem, o tyle oprogramowanie producenta sprawia wrażenie przestarzałego. Po uruchomieniu MyFinePix Studio naszym oczom ukazuje się dość nieciekawie zbudowany interfejs, w którym możemy przeglądać nasze zdjęcia, a także dokonywać drobnych edycji. Niestety również narzędzia do edycji zawiodły i oferują jedynie bardzo proste efekty, które w większości przypadków nie znajdą zastosowania.

Jakość zdjęć

Mimo wielu niedociągnięć  w postaci szybkości działania czy nawigacji menu, trzeba przyznać, że FujiFilm S2950HD robi naprawdę dobre zdjęcia. Jakość wykonywanych zdjęć jest naprawdę bardzo dobra, a przy dobraniu odpowiednich ustawień można osiągnąć fascynujące efekty. Również tryb auto spisuje się bardzo dobre i nierzadko zastosowanie go do nawet bardziej przemyślanych zdjęć nie jest złym wyborem. Rozpoznawanie sceny działa bardzo dobrze i jak dotąd nie spotkałem się w błędnym doborem trybu. Lampa błyskowa również świetnie sobie radzi, a jej moc wystarczy większości zaawansowanych fotoamatorów. Kolory są bardzo żywe i absolutnie nie można mówić w tym przypadku o jakichkolwiek brakach.

Poniżej prezentuję kilka zdjęć wykonanych aparatem FujiFim FinePix S2950HD. Zdjęcia nie były wcześniej obrabiane, a jedynie przeskalowane na potrzeby strony. Niestety fotograf ze mnie marny dlatego ich walory artystyczne z pewnością nie powalają na kolana.

 

 

 

 

Podsumowanie

Po przejrzeniu funkcji i możliwości aparatu musimy zadać sobie pytanie:  czego wymagam od mojego aparatu? Jeśli potrzebujemy super jakości, wtedy lepiej wybrać lustrzankę, jeśli potrzebujemy aparatu na wakacje lepiej kupić kompakt. Fujifilm S2950HD stoi pomiędzy lustrzankami, a kompaktami, dlatego ciężko jednoznacznie go ocenić. Po jego wyglądzie można spodziewać się więcej, natomiast po specyfikacji cudów nie należy oczekiwać. Tak czy inaczej Fujifilm FinePix S2950HD można śmiało polecić jako tanią alternatywę dla lustrzanek. Możliwości tego aparatu są naprawdę spore jak na tą klasę cenową, a pewne niedociągnięcia nie są przypadłością jedynie tego modelu.

FujiFilm FinePix S2950HD
  Zalety   Wady
+ dobra jakość zdjęć+ świetne wykonanie

+ tryb manualny

+ duża ilość opcji fotografowania

+ przyzwoita cena- beznadziejny autofokus- bardzo wolny

 

 

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 500zł

 

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. Pawel Kurlit Reply

    Sam posiadam Fuji FinePix S1000fd i muszę powiedzieć, że chyba wszystkie aparaty z serii FinePix to jest to samo, z różnicą matrycy…zdjęcia robią dobre, ba nawet bardzo dobre jak na tą cenę, ale trzeba umieć zrobić zdjęcie, co nie jest łatwe na prawdę i są bardzo wrażliwe na światło. Mam kumpla który jest profesjonalnym fotografem i nie był w stanie zrobić dobrego zdjęcia nim. Z przedostatniego wypadu w góry, na jakieś 100 zdjęć, to wyszło może z 7-10 dobrych, reszta jedynie by uszła. Oto przykłady co potrafi zdziałać taki aparat:
    https://dl.dropbox.com/u/60486329/Strona/DSCF2690.JPG
    https://dl.dropbox.com/u/60486329/Strona/DSCF2697.JPG

    Takie pytanie, w testowanym modelu też posiada tą wadę, że jak robi się zdjęcia panoramiczne, to robi je w dużo mniejsze rozdzielczości? Mi robi w 3, a aparat ma 10…

Skomentuj