Od pewnego czasu na portalu widnieje informacja o nadchodzącym, wielkim teście chłodzeń procesorów. I chociaż od dawna nie było nowych wskazówek, że coś się w tym kierunku dzieje, to zapewniam Was, że test powstaje. Aby utwierdzić Was w tym przekonaniu zapraszam do przeczytania recenzji high-endowego chłodzenia Noctua U12P SE2.

Austriacką firmę zna chyba każdy entuzjasta sprzętu komputerowego, bowiem Noctua od lat serwuje nam bardzo wydajne, ale też bardzo drogie chłodzenia dla procesorów i wentylatory (pamiętacie jeszcze nasz test wentylatorów NF-F12?). Mimo wysokiej ceny,  Noctua nie zawodzi swoich klientów wydajnością swoich podzespołów, a także wyposażeniem dodatkowym, które jak zwykle jest bardzo bogate. Przyjrzyjmy się zatem co tym razem dostajemy wraz z chłodzeniem.

Opakowanie i jego zawartość

Noctua U12P SE2 przyjechała do mnie w typowym dla firmy brązowym pudełku. Kształt opakowania zbliżony jest do kształtu kostki sześciennej i ma niewielkie okienko z przodu. Po jego otwarciu, znajdziemy w nim dwa kolejne pudełka: jedno z chłodzeniem, a drugie z dodatkami. Przyjrzyjmy się na razie dodatkom, a jest ich sporo, ponieważ w komplecie dostajemy:

 • Zestawy mocujące dla AMD/Intel
 • Instrukcję obsługi
 • Drugi Wentylator NF-P12
 • Pastę termoprzewodzącą (NH-1 – duże opakowanie, wystarcza na ok. 15 aplikacji)
 • Komplet przedłużaczy dla kabli i przejściówek
 • Zestaw haczyków dla wentylatora
 • Zestaw dodatkowych śrubek
 • Znaczek firmy Noctua
 • Instrukcję obsługi
 • Śrubokręt krzyżakowy

W drugim, nieco większym pudełku znajduje się radiator z zainstalowanym wentylatorem. Jest on bardzo masywny, a żeberka są wyjątkowo grube (dużo grubsze niż np. w produktach SilentiumPC). Po zainstalowaniu drugiego wentylatora waga chłodzenia wynosi 940g, co jest bardzo dużym wynikiem.  Producent podaje, że rurki i podstawa została wykonana z miedzi, ale tego nie widać. Żeberka zostały zaś wykonane z aluminium.

Platforma testowa

Podzespół: Model: Dostarczył:
Procesor: AMD Phenom II 720BE
Chłodzenie procesora: Noctua U12P SE2
Płyta główna: Gigabyte 870A-USB3L
Pamięć RAM: Kingston Predator 2x4GB 1866MHz
Karta graficzna: Sapphre Radeon HD7750 Ultimate 1GB
Dysk SSD: Kingston HyperX 3K 120GB
Zasilacz: LC-POWER Hyperion 700W

Standardowo już testy zostały wykonane z użyciem naszego Phenoma II w dwóch ustawieniach (domyślnym i 3,8GHz).  Tym razem jednak testy zostały wykonane bez obudowy, ponieważ w takim ustawieniu zostaną wykonane pozostałe testy coolerów w naszym teście porównawczym. Nowością w naszej bazie jest zasilacz LC-Power Hyperion, którego test również niebawem się ukaże.

Testy

Testy zostały wykonane w czterech konfiguracjach. Po dwa razy test w spoczynku (dla taktowania domyślnego i po OC) oraz dwa razy pod pełnym obciążeniem (również taktowanie domyślne i OC). Do porównania zostało użyte chłodzenie boxowe.

I już w pierwszym teście widzimy zasadniczą różnicę między oboma coolerami. Mimo, że w spoczynku zazwyczaj różnice są mniejsze to i tak Noctua wyprzedza boxa o dobre 4 stopnie.

Po podkręceniu procesora wyniki wyglądają podobnie. Noctua prowadzi nad chłodzeniem boxowym 5 stopniami.

Ciekawiej robi się przy pełnym obciążeniu. Po odpaleniu stress testu procesora w programie OCCT, na chłodzeniu boxowym phenom przekroczył magiczną barierę 60stopni w niemal 5minut. Ostateczna temperatura wyniosła 63 i to jest aż o 14stopni więcej niż osiągnęła Noctua U12P SE2.

Ostatni test to obciążenie przy OC. W tym przypadku chłodzenie dostarczane wraz z procesorem nie przechodzi testu (przekroczona bariera 70stopni) i zbadany został tylko zestaw Noctua. Również w tym przypadku chłodzenie nie miało problemów z odprowadzeniem ciepła.

Kultura pracy

Pod tym względem również jest dobrze. Przy obrotach ok. 1200obr/min jest całkiem cicho, mimo, że mamy zainstalowane dwa wentylatory.  W prawdzie jak się wsłuchamy to usłyszymy szmer, ale nie będzie on stanowił problemu dla osób, które nie potrzebują idealnej ciszy (zwłaszcza, że decydując się na takie chłodzenie, prawdopodobnie reszta sprzętu również jest z wyższej półki. A wiadomo, że karta graficzna z wyższej półki to również dodatkowe wentylatory).

Podsumowanie

Noctua po raz kolejny dowiodła, że tworzy produkty niemal idealne. Niemal, ponieważ ich cena może skutecznie odstraszyć. Jeśli jednak mamy zasobny portfel i chcemy mieć bardzo wydajne chłodzenie procesora, to warto zainteresować się modelem U12P SE2, ponieważ jest naprawdę bardzo wydajny, a dodatkowo dostajemy porządny zestaw całkiem użytecznych gratisów (przejściówki i przedłużacze dla wentylatorów). Jaka więc powinna być ocena? 9/10, ponieważ cena jest dość ważnym czynnikiem

Zalety:

 • Świetna wydajność
 • Masa świetnych dodatków
 • Bardzo dobre wykonanie

Wady:

 • Stanowczo za wysoka cena jak na polskie warunki

Serdecznie dziękujemy firmie Noctua za dostarczenie sprzętu do testów: 

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj