Obok płyty głównej i procesora, pamięć RAM stanowi trzon komputera. Wśród wielu dostępnych modeli pamięci DDR3, w większości znajdziemy mniej lub bardziej zaawansowane układy, ale dzisiaj zajmiemy się tymi drugimi, bowiem firma Kingston niedawno wprowadziła na rynek nowy high-endowy model. Wiecie o czym będzie ten artykuł? Tak, będzie dotyczył pamięci HyperX Predator.

Słowem wstępu

Gdy szukałem odpowiednich pamięci do platformy testowej, odezwałem się do przedstawicielstwa firmy Kingston, która już wcześniej wypożyczyła nam dysk SSD. Jako, że kilka tygodni wcześniej ukazał się news, że firma zamierza wprowadzić nowy model high-endowych pamięci, wybór padł właśnie na Predatora.

Następnym krokiem w przygotowaniu tego artykułu było wymyślenie formuły i założeń testów. Wybór padł na klasyczne porównanie wydajności z modelem tej samej firmy, ale z nieco niższej półki i starszej generacji. Dodatkowo oba zestawy zostały sprawdzone na dwóch najpopularniejszych platformach czyli AM3 i LGA1155. Spełnienie obu tych warunków (porównania ze starszym modelem i porównanie platform) czyni test na tyle pełnym, żeby móc podzielić się jego wynikami (niestety nie mam dostępu do pozostałych platform obsługujących DDR3, więc skupiłem się na tych najpopularniejszych).  Jak zatem prezentuje się Kingston HyperX Predator? Przekonajmy się w dalszej części artykułu.

Opakowanie i jego zawartość

Pamięci przyjechały do mnie w typowym dla tego typu podzespołów opakowaniu, czyli w płaskim, i skromnym blisterze z czarnym dnem i przeźroczystą pokrywką. Po otwarciu opakowania moim oczom ukazały się dwa moduły DDR3 z dużymi, niebiesko-czarnymi radiatorami, które są już wizytówką firmy Kingston.

 

 

Sam zestaw budzi większy respekt. Po porównaniu pamięci do modelu z niższej półki, od razu widać, że mamy przyjemność obcować ze sprzętem wysokiej klasy. Radiatory są bardzo ładnie wykończone, a co najważniejsze są bardzo grube i wysokie, dzięki czemu mogą dobrze odprowadzać ciepło. Niestety ten przepych ma też swoje wady, ponieważ w ekstremalnych przypadkach może utrudniać montaż dużych chłodzeń procesorów (np. Noctuy DH-14).  Oczywiście w przypadku dwóch pamięci to jeszcze nie problem, ponieważ jeśli tylko mamy płytę główną z 4 slotami RAM (a pozwalając sobie na takie pamięci i taki chłodzenie pewnie mamy), możemy zainstalować moduły w dalszych slotach. Problemy zaczynają się za to przy zestawie złożonym z 4 modułów i wtedy montaż przerośniętego chłodzenia procesora może być sporym problemem.

 

Specyfikacja techniczna i zastosowane technologie

Jak już wcześniej wspominałem Kingston Predator to pamięć z najwyższej półki. Do najważniejszych cech tych pamięci zalicza się występowanie wyłącznie w zestawach po 2 i 4 moduły i posiadanie profilu XMP (nie licząc modelu 1600MHz).

Testowany przez mnie model to KHX18C9T2K2/8X, czyli zestaw 2x4Gb mogący pracować z prędkością 1866MHz przy timingach 9-11-9. Mimo to najnowszy CPU-Z pokazuje coś zupełnie innego, ponieważ z poniższego screena wynika, że pamięci mogą pracować z prędkością 1370MHz w trybie domyślnym i z prędkością 2800MHz w trybie XMP. Szczególnie ta druga informacja przykuwa uwagę, ale niestety z powodu braku odpowiedniego sprzętu nie udało się jej zweryfikować (wkrótce pojawi się dodatkowa informacja w recenzji po kontakcie z supportem Kingston).

 

Podsumowując specyfikację techniczną pamięci zobaczmy jak przedstawia się ona w tabeli:

Pojemność: 8GB (2x4GB)
Taktowanie: 1866MHz (XMP)
Napięcie 1.5V dla Jedec i 1.65V dla XMP
Timingi:  9-11-9 dla 1866MHz
Temperatura pracy: 0-85stopni Celsjusza
Wysokość pamięci: 55mm

 

Platforma testowa:

Pozespół Model Dostarczył
Procesor INTEL: Intel Pentium G840
Procesro AMD: AMD Phenom II 720BE
Płyta główna LGA1155: Gigabyte H61-S2-B3
Płyta główna AM3+: Gigabyte 870A-USB3L
Pamięć RAM #1: Kingston HyperX Predator 1866MHz 2x4GB
Pamięć RAM #2: Kingston HyperX Genesis 1600MHz 4GB
Dysk SSD: Kingston HyperX 3K 120GB
Karta graficzna: Gigabyte GTS 450 1GB
Zasilacz: Aerocool VP-450A
Obudowa: SilentiumPC Brutus 310

 

Testy:

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na wcześniej wymienionej platformie testowej z użyciem systemu Windows 8. Każdy test był powtarzany 5 razy a wyniki uśredniono. Wszystkie testy przeprowadzono w trzech konfiguracjach pamięci:

  • 1x4GB Kingston Genesis 1600MHz@1333MHz
  • 1x4GB Kingston HyperX Predator 1866MHZ@1333MHz
  • 2X4GB Kingston HyperX Predator 1866MHz@1333MHz

Pierwszym testem w zestawieniu był PrimeBench. Nasz autorski programik wykorzystuje głównie zasoby procesora i pamięci RAM. Jak widać na powyższych wykresach HyperX Predator wygrywa z HyperX Genesis. Chociaż na platformie Intela różnice są dość niewielkie, na AMD widzimy już nieco większą różnicę.

Następnym testem był test SuperPI. Program ten znany jest większości overclockerów i działa na podobnych zasadach co PrimeBench (chociaż wykonuje inne obliczenia). Po pierwszych próbach nieco się zdziwiłem, ponieważ HyperX Predator na platformie Intela znacznie przegrywał z teoretycznie słabszymi pamięciami, mimo że na AMD wszystko szło zgodnie z oczekiwaniami. Dopiero na drugi dzień wyniki były zbliżone i bardziej wiarygodne.

Innym testem jest Fritz Benchmark, którego wyniki też w pewnym stopniu zależą od pamięci. Wyniki w tym teście znowu potwierdzają wyższość Predatora nad Genesis.

 

Ostatnim syntetycznym testem w zestawieniu jest benchmark wbudowany w Winrara. Chociaż jego wyniki nie zależą aż tak bardzo od pamięci RAM to jednak postanowiłem umieścić tutaj wyniki testów.

Artykuł nie byłby kompletny bez testu wydajności w grach. W tym celu wybrałem moją ulubioną, a zarazem najbardziej czułą na pamięci grę jaką znam, czyli GTA 4. W tym teście można zobaczyć górną granicę zmian wydajności, jaką może przynieść zmiana RAMów na HyperX Predator.

Podsumowując wszystkie testy, nie było większych niespodzianek. We wszystkich testach HyperX Predator górował nad pamięciami HyperX Genesis.  Jedyną ciekawostką były wyniki w SuperPI, które na platformie Intela na początku trochę szalały.

Overclocking

Skoro mamy pamięć z potężnymi radiatorami i profilem XMP, to producent sam nas zachęca, by wycisnąć z pamięci jeszcze więcej. Dlatego też przeprowadzone zostały testy podkręcania na platformie AM3 (niestety płyty i procesory z niższej półki na LGA1155 są upośledzone pod tym względem).  Założenie testu było bardzo proste. Osiągnięcie maksymalnego taktowania przy timingach domyślnych dla taktowania 1333MHz.

 

Powyższy wykres mówi sam za siebie. Kingston Predator dał się podkręcić o prawie 310MHz, co jest wynikiem naprawdę dobrym. Jeśli zmienimy timingi na wyższe, na dobrej płycie głównej  z pewnością można osiągnąć znacznie więcej.

Podsumowanie

Chociaż dobór odpowiedniej pamięci RAM dla wielu osób wciąż nie jest kluczową sprawą, Kingston HyperX Predator wydaje się być naprawdę świetną propozycją. Bardzo dobre osiągi tych modułów i profil XMP zachęcają do zakupu, zwłaszcza że cena jak na high-endowe pamięci jest całkiem dobra. Jaki jest zatem końcowy werdykt? Na pewno rekomendacja i wzorowa ocena.

 

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Wspaniałe możliwości OC
  • Solidne radiatory
  • Niezły stosunek ceny do możliwości (Przynajmniej w wersji 1600MHz)

Wady:

  • Mogą być problemy z instalacją największych chłodzeń CPU

 

Serdecznie dziękujemy firmie Kingston za udostępnienie sprzętu do testów:  

 

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj