Poradniki

Jaki monitor do biura, a jaki do domu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Korzystanie z komputera stacjonarnego wymaga odpowiedniego monitora – dodatkowy ekran może być przydatny także podczas pracy z laptopem. W zależności od przeznaczenia urządzenia wymagania mogą być jednak nieco inne. Jaki monitor sprawdzi się w domu, a na który warto postawić podczas urządzania biura?

Monitor do biura – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybór odpowiedniego monitora do biura zależy od kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Inne oczekiwania wobec sprzętu będą mieć graficy, inne inżynierowe, a jeszcze inne – osoby pracujące głównie na dokumentach tekstowych. W przypadku pracy ze zdjęciami kluczowe będzie odwzorowanie kolorów, na które spory wpływ ma rodzaj matrycy. Do wykonywania zadań artystycznych lub związanych z projektowaniem 3D idealnym wyborem będą z kolei monitory o dużej przekątnej ekranu i wysokim kontraście. Spory rozmiar ekranu sprawdzi się również przy obsłudze edytorów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych – dzięki temu można wygodnie korzystać z widoku podzielonego okna.

Nie bez znaczenia będzie także zakup urządzeń od sprawdzonych producentów, by mieć pewność, że wybrany produkt posłuży przez długi czas. Na jakie marki warto postawić? W przypadku rozwiązań do biur i sprzętów dla profesjonalistów świetnym wyborem będzie firma HP, która od samego początku działalności skupia się na wsparciu dla biznesu. Monitor HP i inne rozwiązania tego producenta można znaleźć na przykład w ofercie sklepu ale.pl.

Jaki monitor będzie najlepszy do użytku prywatnego?

Monitor jest niezwykle istotny również w warunkach domowych – to kluczowe akcesorium do komputera, wykorzystywane w celach rekreacyjnych, edukacyjnych, rozrywkowych czy do pracy zdalnej. Oczekiwania wobec odpowiedniego modelu mogą się różnić w zależności od użytkownika oraz jego preferencji. Wysokie wymagania będą mieć przede wszystkim gracze – aby móc wyciągnąć jak najwięcej z najnowszych tytułów, warto postawić na sprzęt o wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu. W przypadku monitorów gamingowych wartość tego parametru może wynosić nawet 120–240 Hz – dla porównania standardowa częstotliwość wynosi 50–60 Hz. Monitor gamingowy powinien również wiernie odwzorowywać kolory i obsługiwać wysoką rozdzielczość obrazu.

Tego typu propozycje również można znaleźć w ofercie HP. Jeśli chodzi z kolei o monitor do standardowego, codziennego użytku, doskonale sprawdzą się również bazowe modele o mniejszej częstotliwości odświeżania. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania, także rozdzielczość, która powinna pozwolić na wyświetlenie wszystkich istotnych detali w filmach czy serialach.

Ochrona wzroku – zadbaj o komfort podczas pracy przed monitorem

Zarówno pracownicy biurowi, jak i użytkownicy prywatni, którzy spędzają sporo czasu przed ekranem komputera, powinni zwrócić szczególną uwagę na ochronę wzroku. Na jakie rozwiązania warto postawić? Kupując monitor HP, można wybrać urządzenie z filtrem HP Eye Ease, który jest ciągle aktywny podczas korzystania z urządzenia. Jego działanie opiera się na redukowaniu intensywności światła niebieskiego, które jest szczególnie nieprzyjazne dla oczu. W efekcie można nie tylko lepiej zadbać o wzrok, lecz także zredukować zmęczenie podczas pracy przy komputerze. Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu filtr nie wpływa na odwzorowanie kolorów przez ekran.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj