Niebagatelne znaczenie dla wygody użytkowania laptopa ma ekran. Zwykle nie przykłada się do niego większej wagi, ale jego rodzaj i parametry mogą znacząco wpłynąć na pracę przy komputerze. Na jakie cechy ekranu laptopa zwrócić uwagę? Czym charakteryzuje się każda z właściwości?

Jaki rozmiar matrycy powinien mieć ekran laptopa?

Rozmiar matrycy to podstawowy parametr, na który najczęściej zwraca się uwagę przy wyborze laptopa, zwłaszcza, że wielkość ekranu wpływa na cenę sprzętu. Wielkość matrycy podawana jest w calach i jest to rozmiar przekątnej ekranu. Na rynku dostępne są komputery z ekranem od 12” do ponad 20”. Średniej wielkości laptopy, z ekranem piętnasto- czy siedemnastocalowym, pozwalają na wygodne oglądanie filmów czy korzystanie z pakietu Office. Nie jest to wielkość telewizora, ale za to wszędzie można obejrzeć ulubiony program.

Laptop tych rozmiarów jest wygodny w transporcie, a na rynku swobodnie dopasujesz do niego torbę lub plecak. Tej wielkości matryca może okazać się niewystarczająca dla graczy czy grafików komputerowych, którzy potrzebują dużego ekranu dla komfortowego użytkowania. Taki piętnastocalowy laptop do 3000 zł będzie miał poza wygodną matrycą, także solidne wnętrze. Sprzęt z małą matrycą sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy służy typowo za urządzenie mobilne i nieodłącznie towarzyszy użytkownikowi poza domem. Z kolei do użytku domowego dobrym rozwiązaniem będzie laptop z dużym ekranem – powyżej 15,6”.

Jaka powinna być matryca – matowa czy błyszcząca?

W zasadzie wybór wykończenia powierzchni ekrany zależy od upodobań użytkownika. Z natury rzeczy znacznie większy komfort pracy przy laptopie daje ekran z matową matrycą, ponieważ taka powłoka rozprasza światło i nie powstaje efekt błysku i lustra. Na ekranie z matrycą błyszczącą często odbijać się będzie twarz użytkownika i całe otoczenie, a sprzyjać temu będzie światło, zarówno to naturalne, słoneczne, jak i sztuczne. Przejrzystość i czytelność obrazu zapewni matowa powłoka na ekranie laptopa.

Jaką rozdzielczość ekranu powinien posiadać laptop?

Rozdzielczość ekranu podawana jest w pikselach, bowiem oznacza ilość pikseli przypadającą na ekran w układzie pionowym i poziomym. Jeśli porównamy dwa ekrany różnej wielkości, a z tą samą rozdzielczością, to lepszy będzie ten mniejszy, bowiem piksele będą mniejsze i bardziej ściśnięte na mniejszej powierzchni. Im gęściej upchane piksele, tym ostrość i przejrzystość obrazu będzie większa. Jeśli będziesz wybierać laptop do 3000 zł, to lepiej zdecydować się na zakup tego, który będzie miał wysoką rozdzielczość i wysokie zagęszczenie pikseli. Wraz ze wzrostem rozdzielczości zwykle podnosi się koszt sprzętu. Parametr rozdzielczości ekranu powinien pozostać cechą dodatkową, a nie decydującą o wyborze dobrego laptopa. Do użytku domowego nie jest konieczna bardzo wysoka rozdzielczość, chyba że sprzęt ma być komputerem typowo gamingowym. Wtedy, im większa rozdzielczość, tym płynniejsza gra i wierniejsze odzwierciedlenie detali graficznych gry.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj