Kryptowaluty Poradniki

Jak założyć portfel Bitcoin? Oto najlepsze sposoby!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli interesuje Cię przechowywanie i handel kryptowalutami, powinieneś założyć niezawodny portfel. Możesz wybierać pomiędzy portfelem w formie aplikacji internetowej lub dedykowanego urządzenia podłączonego do komputera. Przedstawiamy najlepsze sposoby na rozpoczęcie przygody z Bitcoinem.

Czym jest portfel na bitcoiny?

Każda osoba, która planuje zakup Bitcoina, powinna zacząć od założenia portfela kryptowalut. Zanim dokładnie objaśnimy jak to zrobić, zacznijmy od przybliżenia definicji tego pojęcia. Mówiąc ogólnie – portfele bitcoina służą do przechowywania, przesyłania i odbierania transakcji kryptowalutowych.

Można je porównać do kont bankowych, na których przechowujemy tradycyjne waluty.

Jak wiadomo, kryptowaluta istnieje tylko w przestrzeni internetowej i opiera się na technologii blockchain. Uzyskanie dostępu do określonych aktywów jest możliwe tylko za pośrednictwem klucza prywatnego. Z kolei klucz prywatny zwykle ma długość 256 cyfr binarnych i jest wyrażany poprzez serię 64 cyfr i liter. To swego rodzaju klucz do konta, którego nie da się złamać.

Zapamiętanie tak długiego ciągu znaków jest praktycznie niemożliwe, natomiast utrata oznacza brak dostępu do zgromadzonych środków. Tak więc w ścisłym ujęciu portfel kryptowalut służy do bezpiecznego przechowywania kluczy prywatnych.

Jaki portfel na kryptowaluty?

Portfele kryptowalutowe można podzielić na dwa podstawowe typy:

  • portfele gorące – programy pozwalające kupować, sprzedawać i przechowywać kryptowalutę,
  • portfele zimne (sprzętowe) – obiekty fizyczne pomagające chronić Twoje inwestycje.

Jak widzisz, możliwości nie brakuje. Jednak zanim zaczniesz zastanawiać się, jak założyć portfel bitcoin oraz która opcja będzie najwygodniejsza, powinieneś rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze – zastanów się, czy chcesz handlować tylko Bitcoinem, czy też w grę wchodzą inne kryptowaluty.

Pamiętaj, że posiadany portfel musi być zgodny z interesującym Cię rodzajem waluty.

Weź pod uwagę częstotliwość transakcji. U aktywnych traderów sprawdzą się tzw. portfele gorące, umożliwiające szybki dostęp do kryptowalut. Nie bez znaczenia pozostają koszty. Zakup sprzętu oczywiście wiąże się z wydatkiem, niemniej jednak wiele portfeli online można założyć za darmo.

Jak założyć portfel kryptowalut?

Na samym początku dobrym wyborem będzie założenie konta na giełdzie i używanie zintegrowanego z giełdą portfela. Dużym plusem jest support (np. na giełdach Zonda i Binance otrzymasz obsługę w języku polskim). Trzeba jednak pamiętać o tym, że giełda ma całkowitą kontrolę nad środkami zgromadzonymi na koncie. W przypadku jej upadku lub ataku hakerskiego możesz te środki stracić.

Rejestracja konta na giełdzie nie jest skomplikowana. Po wypełnieniu podstawowych danych i pozytywnej weryfikacji otrzymasz dostęp do swojego portfela. Drugą opcją jest założenie własnego portfela – mobilnego lub sprzętowego. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad środkami.

Mobile Wallet – portfel kryptowalut na telefon

Chcesz mieć swój portfel kryptowalut zawsze pod ręką? Doskonałym rozwiązaniem są portfele mobilne (Mobile Wallet) funkcjonujące w formie aplikacji na urządzenia mobilne takie jak smartfony czy tablety. Generują dla Ciebie nowy portfel i poprzez przekazanie tzw. backup seed, dają Ci pełną kontrolę nad posiadanymi kryptowalutami. Dla porównania, jeśli zakładasz portfel na giełdzie, właścicielem kryptowalut jest giełda.

Backup seed to ciąg wyrazów w języku angielskim, które dają dostęp do portfela. Należy je zapisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Osoba posiadająca seed phrease zyskuje jednocześnie dostęp do zgromadzonych środków.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj