Napęd CD obecnie nie jest niezbędnym elementem komputerów stacjonarnych – zarówno gry, jak i filmy dostępne są w formie zdigitalizowanej i nie wymagają używania płyt. Co jednak, jeśli chcemy odtworzyć dawno nie oglądane DVD lub grę zakupioną jeszcze przed erą całkowitej cyfryzacji? Wtedy napęd CD będzie tym, co nam to umożliwi. Sprawdź, jak go zainstalować!

Jak wymienić napęd CD w komputerze stacjonarnym – przygotowanie

Jeśli w zakupionym przez Ciebie komputerze stacjonarnym nie ma napędu sam możesz go zamontować. Zacznij oczywiście od wyboru dobrego sprzętu, więcej na temat znajdziesz w artykule. Poznaj opinie użytkowników na temat najlepszych napędów optycznych!. Na szczęście dzięki temu, że jest to urządzenie dość proste i łatwo wykrywalne przez komputer, nie ma potrzeby przygotowywania żadnych sterowników. Przydatny będzie także śrubokręt i dla własnego bezpieczeństwa rękawiczki, które pomogą nam uniknąć skaleczenia się o drobne i ostre elementy wewnątrz jednostki centralnej.

Przed podejściem do instalacji napędu optycznego należy wyłączyć komputer i najlepiej odłączyć go od zasilania. Ryzyko porażenia prądem jest niewielkie, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto podjąć ten dodatkowy i niewielki wysiłek.

Montaż napędu optycznego krok po kroku

  1. Kiedy odłączymy komputer od źródła zasilania, możemy zabrać się do pracy. Na początek musimy usunąć boczną ściankę obudowy komputera. W tym celu odkręcamy przytrzymujące ją śruby. Zazwyczaj są one bardzo drobne, dlatego należy zrobić to uważnie i odłożyć je w pewnym miejscu, z którego na pewno się nie odturlają pod szafkę czy w inne trudno dostępne miejsce.
  2. Obudowa jednostki centralnej wyposażona jest od przodu w specjalne zaślepki. Jedną z nich należy usunąć – to właśnie w tym miejscu będzie znajdował się przód naszego napędu. Zaślepki zazwyczaj nie są specjalnie zabezpieczone i wystarczy jedną po prostu wypchnąć ręką lub podważyć wcześniej śrubokrętem. Należy to jednak zrobić z uważnością, by zbyt gwałtownym ruchem nie uszkodzić pozostałych elementów.
  3. Po usunięciu zaślepki w powstały otwór wsuwamy posiadany przez nas napęd optyczny. Należy go umieścić równolegle do ziemi i delikatnie wcisnąć do samego końca. Zazwyczaj po umieszczeniu napędu usłyszymy kliknięcie dające znać o tym, że znajduje się on stabilnie we właściwym miejscu.
  4. Po umieszczeniu napędu we właściwym miejscu trzeba go jeszcze podłączyć. W tym celu musimy zlokalizować dwa kabelki we wnętrzu jednostki centralnej. Krok ten możesz wykonać także na samym początku, by mieć pewność, że przewody nie utkną w niedostępnej szczelinie między napędem a przeciwległą ścianką obudowy komputera. Kabelki są różnej szerokości – szerszy wychodzi z płyty głównej, natomiast węży z zasilacza.
  5. Kabelki podpinamy do napędu upewniając się, że ten nie wysuwa się z kieszeni.
  6. Niektóre z napędów posiadają załączone śrubki, które należy w tym momencie dokręcić, by ustabilizować sprzęt we właściwej pozycji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że napęd nie przesunie się w czasie pracy, co mogłoby spowodować uszkodzenie umieszczonej w nim płyty.
  7. W tym momencie napęd jest zamontowany, można zatem zamknąć obudowę komputera i podłączyć go do prądu.

Jak już wspominaliśmy, napędy optyczne nie wymagają instalacji żadnych sterowników. Po uruchomieniu komputera, czytnik płyt zacznie pracować i po pierwszym próbnym rozruchu będzie gotowy do użycia.

 

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj