Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Poradniki

Jak poprawić system chłodzenia komputera?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

To, że komputery wydzielają ciepło wiedzą wszyscy. Niektórzy przekonali się o tym podczas grania w ulubioną grę, inni dowiedzieli się o tym z Internetu, a jeszcze inni  na podstawie obliczeń fizycznych. Tak czy inaczej wydzielane przez komputer ciepło nie służy elektronice, dlatego warto przejrzeć swój system chłodzenia i dokonać ewentualnych poprawek mających na celu zmniejszenie temperatur wewnątrz obudowy.

Jak wygląda cyrkulacja w obudowie?

Aby zrozumieć jak przepływa powietrze przez naszą obudowę, posłużę się zapożyczoną grafiką z jednego z blogów. Poniższa grafika bardzo dobrze przedstawia schemat cyrkulacji powietrza wewnątrz naszego komputera i posłuży nam w kolejnych częściach artykułu jako wzór.

Wszędobylskie kable

Zdecydowana większość komputerów w naszych domach to konstrukcje budżetowe. Nie chodzi tu jedynie o procesor czy kartę graficzną, ale o zasilacz, który jest sercem (można by też porównać go do płuc) komputera. Z zasilacza wychodzą wszystkie kable, którymi zasilamy płytę główną, kartę grafiki czy dyski. Niestety zasilacze z odpinanymi kablami należą do topowych konstrukcji i z w większości przypadków nie znajdą zastosowania w domowym pececie, do którego podpinamy zazwyczaj zasilacz o mocy nie większej niż 450W. Również nie posiadamy ogromnej liczby urządzeń wewnętrznych, przez co okazuje się, że zostaje nam wiele zbędnych kabli, które skutecznie  ograniczają cyrkulację powietrza. Aby to zmienić, warto posegregować kable, tak aby przez obudowę przechodziło tylko kilka wiązek (zasilanie płyty, zasilanie procesora, zasilanie karty graficznej i zasilanie dysku+napędu) natomiast reszta powinna być spięta opaskami zaciskowymi, tak by tworzyła jedną wiązkę. Niezłym pomysłem wydaje się też umieszczenie takiej wiązki w zatoce 3,5 cala i zapięcie jej na szczycie (lub w przypadku obudów z zasilaczem montowanym na dole) nie zatoki. W ten sposób nie tylko poprawimy wizualnie wnętrze naszej obudowy, ale także poprawimy cyrkulację powietrza.

Montaż dodatkowych wentylatorów

Kolejnym krokiem w celu poprawienia przepływu powietrza w obudowie jest montaż dodatkowych wentylatorów. Absolutnym minimum jest montaż dwóch wentylatorów: w dolnej części obudowy z przodu, a także w górnej/środkowej części z tyłu. Zadaniem pierwszego z nich jest wpompowywanie  chłodnego powietrza do obudowy natomiast wiatrak zamontowany z tyłu powinien wypompowywać ogrzane powietrze. Taki podstawowy system chłodzenia to koszt kilkunastu (w najbardziej podstawowej wersji) do kilkudziesięciu złotych (w przypadków markowych wentylatorów), ale z pewnością jest to słuszny wydatek, gdyż temperatury mogą spaść o kilka stopni.

Wydajniejsze chłodzenie procesora lub karty graficznej

Producenci procesorów zazwyczaj dodają do swoich produktów chłodzenia mało wydajnie, które nie pozwalają na podkręcenie sprzętu. Na szczęście rynek chłodzeń na procesory jest na tyle bogaty, że praktycznie w każdej cenie można znaleźć produkt godny uwagi. W przypadku kart graficznych jest nieco inaczej. W prawdzie można kupić specjalny system chłodzenia, ale w większości przypadków będzie to zbędny wydatek, ponieważ producenci dodają odpowiednio wydajne chłodzenie.

Niekonwencjonalne systemy chłodzenia

Oprócz chłodzenia powietrznego, możemy także zainstalować chłodzenie wodne lub w przypadku krótkotrwałego overclockingu (np. specjalnie pod HWBota) można zastosować suchy lód, ciekły azot lub ciekły hel. Jednakże te metody (poza chłodzeniem wodnym) z pewnością nie znajdą zastosowania w domowym komputerze, a zostały wymienione bardziej jako ciekawostka.

Podsumowanie

Podsumowując poprawienie systemu chłodzenia w komputerze wcale nie jest trudną rzeczą, a wymaga jedynie trochę wiedzy nt. cyrkulacji powietrza czy modeli chłodzenia procesorów. I chociaż pewnie z was pomyśli, że wydanie kolejnych kilkudziesięciu złotych na sprawny komputer nie jest potrzebne, to czy nie zdarzyły się Wam przycinki w ulubionej grze podczas upału?

Źródła zdjęć: 1 2

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 3

  1. Warto jeszcze pamiętać, by przy montażu dodatkowych wentylatorów w obudowie wziąć pod uwagę wytwarzane przez nie ciśnienie w obudowie tak by nie zasysały większej ilości kurzu przez szczeliny. Należy zrównoważyć ilość wentylatorów wsysających i wysysających.

  2. A ja do tej pory znałam jedynie sprężone powietrze 😀

  3. Przede wszystkim w przypadku laptopów nie kładziemy się z nimi do łóżka, a jeśli już musimy to wystarczy kupić jakąś podkładkę chłodzącą.

Skomentuj