Ciekawostki technologiczne Kryptowaluty Telefony

Jak kopać bitcoiny? Użyj starych Samsungów Galaxy S5s

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak kopać bitcoiny? Też się nad tym zastanawiałem. Nad opłacalnością również. Na przeciw temu wyzwaniu wyszedł Samsung i pokaza, że do tego celu (wydobywanie bitcoina) można wykorzystać stare telefony Samsung Galaxy S5s. Samsung tym ruchem chce pokazać swoją nową ideę – upcycling.

Upcycling?

O co chodzi z tym upcyclingiem? Samsung chce pokazać, że każde stare urządzenie może dostać zupełnie nowe życie. I nie chodzi tutaj o to by taki telefon był dalej telefonem. Nowe życie ma oznaczać na prawdę coś nowego. Dlatego Samsung pokazał jak wykorzystać to i pokazał mini-koparkę jednej z najpopularniejszych kryptowalut – bitcoina. Widać ją na zdjęciu tytułowym.

Jak kopać bitcoiny?

Samsung zaprojektował specjalny system operacyjny dzięki któremu będzie można zmienić przeznaczenie jego telefonów. Jako przykład firma pokazała instalację złożoną z 40 telefonów Samsung Galaxy S5s, której zadaniem jest kopanie bitcoinów.

jak kopać bitcoiny - mobilna instalacja Samsunga

Powyższa instalacja została zaprezentowana na Samsung Developer Conference w San Francisco. Za tą koparkę odpowiada specjalny zespół C-Lab, który tworzy też inne ciekawe projekty dla tej firmy.

Efektywność koparki Samsunga

Samsung chwali się, że ich instalacja złożona z 40 telefonów Galaxy S5s jest bardzo oszczędna. Z tabliczki informacyjnej możemy jedynie wyczytać, że 8 telefonów jest bardziej wydajnych niż komputer stacjonarny z procesorem i7 2600. Moc obliczeniowa ośmiu telefonów to 2600 Khash/sek zaś pobór prądu to zaledwie 4 waty. Więcej informacji, poza tymi widocznymi na zdjęciu, nie udało się nikomu uzyskać od pracowników firmy. Ciekawe ile bitcoinów udało się im wydobyć w ciągu miesiąca. Taka informacja by już powiedziała nam więcej o rentowności takiej instalacji.

Pomysł z mobilną koparką bitcoinów jest bardzo oryginalny. Większość takich urządzeń to przecież komputery stacjonarne lub bardziej zaawansowane konstrukcje. Samsung pokazał, że można i potwierdził tym, że bardzo pokażnie traktuję upcycling.

Dobra wiadomość jest też taka, że Samsung będzie chciał udostępnić swoje oprogramowanie za darmo by każdy mógł tchnąć nowe życie w stare urządzenie. Całe przedsięwzięcie będzie dostępne na GitHubie pod tym adresem: galaxyupcycling.github.io.

Źródło: Vice

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarzy 8

 1. Przecież taka wydajność praktycznie nie różni się od zerowej :D. „Koparka” nie zarobi nawet na te 4W prądu. Takim zabiegiem Samsung pokazał, że nie traktuje poważnie idei upcyclingu bo nie ma na nią innego pomysłu niż urządzenie, które nie robi nic oprócz zabrania w prądzie 1,2 zł miesięcznie i oddania 20 gr w bitcoinach.

 2. „Ciekawe ile bitcoinów udało się im wydobyć w ciągu miesiąca.” – odp: 0.000013 BTC co jest warte ok. 30 groszy.

 3. Zbędne i nieopłacalne kopać można wszystkim, ale bez większych efektów, tylko GPU da rozsądne wyniki.

 4. Koparka z dupy, porównanie do CPU miningu, który od dawna nie jest opłacalny. Podobne porównanie do kopania na GPU dopiero pokazałoby jak bardzo ten zestaw telefonów ssie.

  • PTRC Odpowiedz

   Tutaj pewnie chodziło bardziej o pokazanie do czego można wykorzystać telefony by dać im drugie życie 🙂

 5. Galaxy S5 opisany został tu jak jakaś prehistoria pokroju Nokii 3310.
  Przecież to całkiem nowoczesny i wydajny smartfon, jego aktualna cena to koło 700zł.

Skomentuj