Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak kopać bitcoiny? Też się nad tym zastanawiałem. Nad opłacalnością również. Na przeciw temu wyzwaniu wyszedł Samsung i pokaza, że do tego celu (wydobywanie bitcoina) można wykorzystać stare telefony Samsung Galaxy S5s. Samsung tym ruchem chce pokazać swoją nową ideę – upcycling.

Upcycling?

O co chodzi z tym upcyclingiem? Samsung chce pokazać, że każde stare urządzenie może dostać zupełnie nowe życie. I nie chodzi tutaj o to by taki telefon był dalej telefonem. Nowe życie ma oznaczać na prawdę coś nowego. Dlatego Samsung pokazał jak wykorzystać to i pokazał mini-koparkę jednej z najpopularniejszych kryptowalut – bitcoina. Widać ją na zdjęciu tytułowym.

Jak kopać bitcoiny?

Samsung zaprojektował specjalny system operacyjny dzięki któremu będzie można zmienić przeznaczenie jego telefonów. Jako przykład firma pokazała instalację złożoną z 40 telefonów Samsung Galaxy S5s, której zadaniem jest kopanie bitcoinów.

jak kopać bitcoiny - mobilna instalacja Samsunga

Powyższa instalacja została zaprezentowana na Samsung Developer Conference w San Francisco. Za tą koparkę odpowiada specjalny zespół C-Lab, który tworzy też inne ciekawe projekty dla tej firmy.

Efektywność koparki Samsunga

Samsung chwali się, że ich instalacja złożona z 40 telefonów Galaxy S5s jest bardzo oszczędna. Z tabliczki informacyjnej możemy jedynie wyczytać, że 8 telefonów jest bardziej wydajnych niż komputer stacjonarny z procesorem i7 2600. Moc obliczeniowa ośmiu telefonów to 2600 Khash/sek zaś pobór prądu to zaledwie 4 waty. Więcej informacji, poza tymi widocznymi na zdjęciu, nie udało się nikomu uzyskać od pracowników firmy. Ciekawe ile bitcoinów udało się im wydobyć w ciągu miesiąca. Taka informacja by już powiedziała nam więcej o rentowności takiej instalacji.

Pomysł z mobilną koparką bitcoinów jest bardzo oryginalny. Większość takich urządzeń to przecież komputery stacjonarne lub bardziej zaawansowane konstrukcje. Samsung pokazał, że można i potwierdził tym, że bardzo pokażnie traktuję upcycling.

Dobra wiadomość jest też taka, że Samsung będzie chciał udostępnić swoje oprogramowanie za darmo by każdy mógł tchnąć nowe życie w stare urządzenie. Całe przedsięwzięcie będzie dostępne na GitHubie pod tym adresem: galaxyupcycling.github.io.

Źródło: Vice