Ciekawostki technologiczne

Jak działa rolka termiczna?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Papier termiczny posiada wyjątkowo specyficzne właściwości i wąskie zastosowanie. Czym się charakteryzuje i gdzie zwykle jest stosowany?

Papier termiczny

Papier termiczny, określany jest również jako rolka termiczna, umożliwia wykonywanie wydruków przy użyciu odpowiedniego sprzętu, który drukuje za pomocą specjalnej głowicy. Należy zauważyć, że wydruk na takim papierze jest jednokolorowy. Papier termiczny ma zwykle postać rolki, która w zależności od jej przeznaczenia może mieć różną średnicę oraz szerokość.

Zastosowanie papier termicznego

Rolka termiczna jest stosowana w przypadku trzech grup urządzeń, czyli:

  1. kasy fiskalne, automaty i terminale płatnicze – taki sprzęt drukuje na papierze termicznym rachunki oraz potwierdzenia transakcji. Zalicza się do nich: kasy fiskalne, drukarki fiskalne, terminale do kart, bankomaty czy automaty na parkingach. W przypadku takich urządzeń stosuje się zwykle małe rolki i wąski papier, jego szerokość nie przekracza 120 mm;
  2. drukarki etykiet – w takim sprzęcie stosuje się samoprzylepne rolki termiczne, które najczęściej są podzielone na osobne etykiety i zamieszczone na specjalnym podkładzie. Takie etykiety wykorzystuje się do oznaczania przedmiotów (np. przesyłek);
  3. faksy termiczne – faks jest dziś mało popularny, ale nadal wiele osób na świecie korzysta z tego urządzenia. Do najpopularniejszego sprzętu tego rodzaju należą faksy termiczne. W ich przypadku stosuje się papier termiczny o szerokości około 210 mm i nawoju od 10 do 100 m.

Zalety i wady rolek termicznych

Zalety

Do zalet papieru termicznego zalicza się między innymi niski koszt druku.

Ponadto nie wymaga on używania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, a urządzenia, do których jest wykorzystywany, są tanie, proste w budowie oraz wytrzymałe.

Ogromną zaletą takiego papieru jest szybkość druku.

Wady

Rolki termiczne mają jednak również pewne wady. Wydruki są nietrwałe i należy je przechowywać w odpowiednich warunkach. Maksymalny czas ich trwałości wynosi zaledwie kilka lat, a jeśli papier będzie narażony na wysoką temperaturę – to jeszcze krócej.

Kolejną wadą jest skład chemiczny. Jeszcze do 2020 roku rolka termiczna mogła zawierać szkodliwe związki, dopiero 2 lata temu na terenie krajów Unii Europejskiej wprowadzono zakaz sprzedaży takiego papieru.

Jak działa papier termiczny?

Działanie rolki termicznej jest bardzo proste. Taki papier zawiera 3 warstwy:

  1. nośną,
  2. emulsję termoczułą
  3. oraz zabezpieczającą.

Emulsja termoczuła składa się z barwnika i substancji aktywującej. Pod wpływem ciepła ulega ona stopieniu, w wyniku czego aktywator zmienia kolor barwnika – z przezroczystego na czarny. Po zmniejszeniu temperatury wydruk zostaje utrwalony. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund.

Jak drukuje się na papierze termicznym?

Drukarka termiczna przypomina drukarkę igłową. Ta druga stosuje igły, aby odbić na papierze tusz z taśmy, natomiast drukarka termiczna nie przenosi na papier barwnika. Igły w jej przypadku tworzą obraz, dzięki zwiększonej temperaturze. Dotknięty igłą papier zmienia swój kolor z białego na czarny i w ten sposób tworzy ciągi liter, cyfr i innych znaków.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj