Ciekawostki technologiczne

IT w 2015 roku – czego się spodziewać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rok 2015 ma być kontynuacją rozwoju mobilnych urządzeń. Tym razem jednak nie będziemy skupiali się na fenomenalnych smartfonach lub coraz cieńszych notebookach, a skupimy się na urządzeniach wearable, czyli sprzętach, które można ubierać jak biżuterię.

Zdaniem wielu ludzi, to właśnie produkty wearable będą dominowały w 2015 roku na targach IT. Co więcej, smart watche czy intuicyjne okulary już są popularne – problemem jest jednak cena i właściwości urządzenia. Zegarki nie wytrzymują zbyt długo, ich bateria ogranicza, a cena nie pozwala na zakup dla szerszego grona odbiorców. To 2015 ma być dynamicznym rokiem rozwoju tych urządzeń, co pozwoli na przetestowanie wielu nowinek technicznych, które można przypisać do użytkowych gadżetów.

Wprawdzie sprzęty typu smartwatch czy smartglass nie zastąpią smartfonów lub laptopów, to jednak staną się doskonałym dopełnieniem. Mogą na przykład przekazywać najważniejsze informacje o korkach, pozwolić na dostęp do skrzynki mailowej czy zgłosić awarię. 2015 ma być również rokiem poprawy gadżetów IT, które dla zwykłego Kowalskiego staną się bardziej użytkowe.

 

Superwallet – pożegnaj zwykłe pieniądze

Płatności online to nie nowość. Jednak możliwość opłacenia rachunku za zakupy za pomocą telefonu czy breloka to już innowacja. Rok 2015 ma być dynamicznym rozwojem urządzeń typu superwallet. Pożegnamy zwykłe pieniądze czy karty bankowe, a powitamy wbudowane w urządzenia aplikacje, które nie tylko pozwolą nam zapłacić za zakupy czy paliwo, ale także pomogą w zarządzaniu finansami. Zapomnimy o PIN-ach czy innych kodach dostępu – pieniądze będą bezpieczniejsze i o wiele łatwiej dostępne.

 

Fabryki 3D

Kup drukarkę 3D i wydrukuj co chcesz w trójwymiarze. W 2015 prognozuje się dynamiczny wzrost sprzedaży urządzeń do druku 3D. Takie drukarki stają się coraz tańsze i pozwalają na drukowanie coraz to bardziej użytkowych przedmiotów. Stworzenie domowej fabryki produkującej komponenty wydrukowane na drukarce 3D może być nowym pomysłem na biznes.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 2

  1. Bartosz Bartczak Odpowiedz

    Zgadzam się w 100%. Drukarki 3D to przyszłość i tylko patrzeć jak będą bardzo popularne…

  2. Niedługo będzie można spotkać ludzi na ulicach ubranych w okulary google, z zegarko-telefonem, i jakimś gadzetem wydrukowanym na drukarce 3D 🙂

Skomentuj