Inteligentny dom Poradniki

Inteligentny dom, czyli jaki? Sprawdzamy, co się kryje pod tym pojęciem

Pinterest LinkedIn Tumblr

W dzisiejszych czasach coraz więcej słyszy się o inteligentnych domach, które ułatwiają i zmieniają życie ich mieszkańców. Czym więc one są? W jakim stopniu ingerują w naszą codzienność? Tego dowiesz się w poniższym tekście.

Czym jest inteligentny dom?

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, czym jest inteligentny dom. Najprościej rzecz ujmując, inteligentny dom to taki, w którym wszystkie, lub większość, systemy są sterowane centralnie, np. za pomocą specjalnego pilota, aplikacji w telefonie albo nawet głosu czy gestów. Oznacza to tyle, że nie musimy m.in. każdorazowo wstawać z kanapy, by włączyć lub wyłączyć światło.

Inteligentne domy możemy podzielić według systemów zarządzania. Są to: BMS (Building Management System), IBMS (Integrated Building Management System) oraz IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System).

Jednak dom inteligentny to nie tylko wygoda, ale i duże oszczędności dla portfela. Istotą tego rodzaju rozwiązań jest obniżenie kosztów eksploatacji budynku oraz zwiększenia jego energooszczędności. Inteligentne domy muszą spełniać rygorystyczne standardy, które sprawiają, że są one ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Przez wiele lat inteligentne domy były kojarzone jako coś niedostępnego dla zwykłego śmiertelnika. Z uwagi na ich cenę, stanowiły niewielki promil wszystkich budynków mieszkalnych, zarezerwowany dla nielicznych.

Teraz jednak sytuacja się zmienia i dziś niemal każdy nowo wybudowany dom ma chociaż kilka inteligentnych elementów. Niższe ceny tych systemów wpływają na ich dostępność oraz powszechność stosowania.

Energooszczędny dom inteligentny

Jednym z najbardziej palących problemów współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska. Wpływ na nie ma oczywiście bardzo wiele czynników, dlatego rozwiązania mające na celu polepszenie jakości wód czy powietrza są wprowadzane przez różne instytucje w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest oczywiście Unia Europejska. Według dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, każdy kraj członkowski jest zobowiązany, by od 2019 roku każdy nowo budowany budynek publiczny był opracowany z myślą o niemal zerowym zużyciu energii. To samo rozporządzenie dotyczy prywatnych domów, jednak w tym przypadku zaczyna obowiązywać od 2021 roku.

Wpływ na instalowanie inteligentnych systemów zarządzania domem mają również nowelizacje dotyczące uzyskania minimalnego współczynnika Ep. Określa on roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, odniesione do jednostki powierzchni pomieszczeń w domu jednorodzinnym o regulowanej temperaturze powietrza. Obecnie, od 1 stycznia 2017 roku, Ep wynosi 95, jednak już od 1 stycznia 2021 roku zostanie ono obniżone do 70. Oznacza to, że, by dostosować budynki do tak wyśrubowanych norm, potrzebne będą inwestycje w nowoczesne technologie. Standardowe rozwiązania, jak termoizolacja czy termomodernizacja, które są obecnie stosowane, nie zapewnią takich rezultatów.

Zastosowanie jednego z wyżej wymienionych systemów pozwala znacząco obniżyć ilość emitowanych przez dom spalin oraz pyłów. Inteligentny dom w porównaniu ze zwykłym generuje niższe koszty związane z eksploatacją urządzeń grzewczych, sprzętu AGD, RTV oraz innych urządzeń.

Jakie elementy składają się na inteligentny dom?

Wiesz już, jak działa inteligenty dom. Czas byś poznał elementy, które wchodzą w jego skład.

Poniżej prezentujemy przykładowe instalacje, jakie może w sobie zawierać:

  • instalację centralnego ogrzewania CO,
  • podgrzewania ciepłej wody CWU,
  • wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją,
  • klimatyzację,
  • instalację pompy ciepła z wymiennikiem,
  • instalację paneli solarnych i fotowoltaicznych,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym,
  • instalacje elektryczną (zobacz recenzję Koogeek Smart Plug),
  • oświetleniową,
  • alarmową,
  • instalację zraszaczy, czy do podlewania ogrodu,
  • system kina domowego,
  • system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych, rolet, czy markiz, otwierania i zamykania okien połaciowych.

Każdy z tych elementów ma istotny wpływ na to, jak zmienia się życie domowników. Możemy chociażby sterować ogrzewaniem w taki sposób, by włączało się ono automatycznie w zależności od pory dnia lub nocy. Możemy również ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu każdy domownik będzie miał optymalne dla siebie warunki.

Inteligentny dom pozwala również zmienić nasz salon w prawdziwy nocny klub. Dzięki integracji systemu kina domowego z systemem opraw świetlnych, można stworzyć prawdziwie imprezową atmosferę.

Osoby, które cenią sobie bezpieczeństwo, z pewnością docenią możliwość sterowania alarmem i monitoringiem z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu laptopa czy smartfona. Wszystkie te, i wiele więcej, ułatwień nie wymaga od nas niekończącej ilości kabli, które będą szpecić nasze podłogi. Inteligentne systemy działają bezprzewodowo i sterowane są zdalnie z zaprogramowanego panelu.

Rozwój systemów inteligentnych budynków

Inteligentne domy z pewnością nie osiągnęły swojej ostatecznej formy. Rozwój nowoczesnych technologi z pewnością doprowadzi do powstania nowych rozwiązań dla domów oraz obniżenia ich ceny, by stawały się powszechniejsze. Domy wykorzystujące BMS, IBMS czy IIBMS będą coraz bardzie ekologiczne i energooszczędne, co przełoży się na niższe rachunki.

Najważniejsze o czym należy pamiętać przy instalacji jednego z tych systemów, to uwzględnienie go już na etapie projektowania domu. Zaś ich montaż należy zlecić profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w tego typu usługach. W ten sposób mamy pewność, że będzie on zgodny ze standardami europejskimi i światowymi.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj