Informacje prasowe

Integracja systemów informatycznych szansą na optymalizację kosztów w małych i średnich firmach.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Szacuje się, że w Polsce już blisko 65 % przedsiębiorstw posiada systemy informatycznie wspomagające zarządzanie firmą. Niestety w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa nie wykorzystują ich pełnego potencjału jakie daje ich integracja ponosząc niepotrzebne koszty, które generują straty dla całej firmy.

W wielu Polskich przedsiębiorstwach mimo wykorzystywania systemów informatycznych nie myśli się o ich integracji, a używa się kilku niezależnych systemów obsługujących różne segmenty działalności firmy. Bardzo często zdarza się, że inny system używa się do księgowości, inny do sprzedaży, a jeszcze inny do zarządzania produkcją czy magazynem. Dane z tych systemów są niekompatybilne ze sobą przez co zarządzanie kosztami jest utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Odpowiedni system informatyczny ERP integruje dane pochodzące ze wszystkich komórek w firmie. Dzięki temu pozwala kierownictwu firmy zapoznać się z pochodzeniem kosztów, co ułatwia podejmowaniu decyzji zmierzających do optymalizacji kosztów. Prawidłowo skonfigurowany, a także zaimplementowany system informatyczny pozwala uzyskać wiele cennych informacji dla zarządzających jak m.in. miejsce pochodzenia kosztów czy stosunek kosztów do przychodu. Dzięki temu zarządzający może w łatwy sposób ocenić czy dany proces w firmie jest rentowny, czy też należy wprowadzić w nim modyfikację, czy nawet całkowicie go zamknąć.

Korzystanie z systemów informatycznych przez polskie firmy jest coraz popularniejsze. W tej chwili możemy oszacować, że z tego rozwiązania korzysta nawet 65 % polskich przedsiębiorstw. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważna jest ich integracja, która pozwala przedsiębiorcy na sprawniejsze prowadzenie firmy, a także eliminuje konieczność powielania danych pomiędzy systemami. Systemy informatyczne mogą zarówno wysyłać dane, jak i je odbierać. To, w jakim trybie będą funkcjonowały zależy, przede wszystkim, od potrzeb i celów przedsiębiorstwa. – Jerzy Bielski z firmy TTiTC, która specjalizuje się we wdrażaniu systemów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

120339logo_ttitc1

Statystyki wskazują, że z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie systemu informatycznego do swojej firmy.

W roku 2014 odnotowaliśmy 35 % wzrost sprzedaży systemów informatycznych, co może świadczyć o zwiększeniu świadomości przedsiębiorców, a także o dostrzeganiu zalet tego typu rozwiązań.

Szacuje się, że w kolejnych latach rynek systemów informatycznych będzie się dynamicznie rozwijać, a procent firm korzystających z tego rozwiązania będzie rosła.

Zakup systemu informatycznego do firmy wiąże się z kosztami finansowymi. Jednak wdrożenie odpowiedniego systemu może przynieść znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa dzięki optymalizacji kosztów, które w dłuższej perspektywie może całkowicie zrekompensować koszt zakupu systemu. Co więcej, odpowiednie zarządzanie kosztami może uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj