Asus oficjalnie ogłosił, że już za kilka dni do kupienia pojawią się nowe, innowacyjne płyty główne oparte na chipsecie Intel’a – Z97 Express i H97 Express. Płyty główne bez problemu poradzą sobie z obsługą procesorów Intel czwartej generacji. Asus zapewnia, że płyty główne nie będą miały problemów także z nowymi chipsetami procesorów piątej generacji. Dodatkowym smaczkiem jest kompatybilność z technologiami SATA Express i M.2.

Cechy charakterystyczne

Asus zadbał, aby nowe płyty główne wyróżniały się na tle konkurencji oraz innych produktów tej marki. Zadbano o to, aby w modelach H97 oraz Z97 pojawiły się charakterystyczne cechy, które będą kojarzone tylko z tymi dwiema liniami płyt głównych. I tak producent wprowadził do budy płyt główny okrągły radiator na mostku PCH najnowszej generacji.

Model Asus Z97 został przetestowany pod kątem nowej technologii –  Dual Intelligent Processors 5. Jest kompatybilny z technologią, która odpowiada za dopasowywanie mocy obliczeniowej podzespołów komputera względem zapotrzebowania użytkownika. W wielkim skrócie wygląda to tak, że jeżeli użytkownik komputera w danej chwili nie wykorzystuje wszystkich możliwości swojej maszyny – płyta główna sprzężona z procesorem dopasowuje optymalne możliwości każdego z podzespołów bazowych. Dzięki temu Asus chce obniżyć awaryjność nie tylko płyty głównej, ale całego komputera. Wpływ na to ma również wszędobylska oszczędność, dzięki nowej technologii płyty główne będą potrzebowały mniej mocy. Jednak nie tylko płyty, obniżenie efektywności działania w pewnych sytuacjach pozwoli także na zmniejszenie apetytu na energię także u innych podzespołów bazowych.

Zachowano standardy TPU (odpowiedzialne za wydajność procesora) oraz wspomniane wcześniej EPU, czyli optymalizację energii zużywanej przez komputer. Użytkownicy płyt Asus mają również dostęp do panelu Digi+ Power Control, czyli do cyfrowej regulacji zasilania. Ponadto, płyty H97 i Z97 wyposażono w najnowsza technologię Crystal Sound 2. Technologia ta cechuje się oddzielanie warstw obwodu drukowanego dla obydwu kanałów, dzięki temu lepiej chroniony jest sygnał audio. Asus wykorzystał znane i cenione japońskie kondensatory oraz oprogramowanie Turbo Lan, które pozwala zniwelować opóźnienia (bardzo przydatne w grach).

Standardowo płyty są wyposażone w dwupasmową łączność 802.11ac Wi-Fi oraz Bluetooth 4.0.

Asus nie zapomniał także o tych, którzy działają w chmurze obliczeniowej. Płyty są kompatybilne z rozwiązaniem HomeCloud. Technologa ta pozwala na zdalny dostęp do zawartości dysku w chmurze. Strumieniowanie i przeglądanie plików możliwe jest dzięki sieci Wi-Fi. To nie wszystko – użytkownik za pomocą wgranej aplikacji mobilnej może zdalnie kontrolować funkcje komputera (włączanie, wyłączanie, przechodzenie w stan uśpienia). W tym celu Asus zaimplementował w płytach dodatkową baterię, którą można zdalnie ładować. Dzięki temu dodatkowy zasilacz jest w stanie zdalnie uruchomić komputer, który po włączeniu przejdzie w standardowy tryb zasilania. Dzięki wbudowanemu dodatkowemu zasilaniu można również ładować urządzenia mobilne o standardzie Qi.

Aby móc korzystać z funkcji zdalnej kontroli, Asus oferuje płyty z dodatkami: Asus NFC Express 2 i Wireless Charger. Dostępne są one w wersji płyty Deluxe.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj