Telefony

Za rok GPS w telefonach będzie dokładny do kilku metrów!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Według informacji podanych przez serwis Spectrum IEEE, firma Broadcom rozpoczyna masową produkcję chipa GPS, dzięki któremu będzie można określić dokładność urządzenia nawet do 30 centymetrów.

Dzięki tak dokładnemu namierzeniu będzie można ustalić np. na którym pasie autostrady jesteś czy znajdujesz się na pasie awaryjnym. Broadcom zapewnia, że ich chipy będą pojawiać się w najnowszych modelach telefonów w przyszłym roku. Firma nie podała o jakie marki telefonów chodzi.

Ta dokładność będzie możliwa dzięki 30 satelitom znajdujących się na orbicie okołoziemskiej, które wspierają najnowszy standard.

Jeżeli uda się wprowadzić ten nowy, dokładniejszy GPS to osoby mieszkające w miastach na pewno na tym skorzystają. W miastach sygnał GPS jest tłumiony m.in. przez bloki a przez to mniej dokładny.

Obawiam się, że jednak w najnowszych modelach iPhone’a nie będzie tego systemu. W takich telefonach największym dostawcą systemu GPS jest firma Qualcomm (jak podaje ABI Research). Tak więc tak długo jak Qualcomm nie stworzy własnego, tak dokładnego systemu GPS jak konkurencja z Broadcom, to tak długo nie zobaczymy tego w najpopularniejszych modelach telefonów.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj