Google, Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie jest niedostępna w Państwie środka. Jak informuje Google, po stronie koncernu wszystko jest w porządku. Co takiego stało się zatem w Chinach?

Dwa dni temu firma Google zaobserwowała niemal natychmiastowy spadek wyszukiwań w Google na terenie Chin. Koncern podaje, że z ich strony wszystko jest w porządku. Niemniej coś spowodowało problemy z chińskim Google i najprawdopodobniej jest to blokada wyszukiwarki w Państwie środka.

O braku wolności słowa w Chinach i blokowaniu niektórych wyników wyszukiwania Google wiemy od dawna. Google jednak pokornie godziło się na cenzurę swojej wyszukiwarki w zamian za możliwość działania na chińskim rynku. Tym razem mamy jednak do czynienia z całkowitą blokadą wyszukiwarki. Jak wiemy z telewizji, w Chinach trwa właśnie zjazd partii komunistycznej i zmiana przywódcy kraju. Możliwe więc, że to ma bezpośredni wpływ na wyłączenie wyszukiwarki. Ale czy to jest przyczyną? Tego nie wiadomo i najprawdopodobniej dowiemy się po zakończeniu zjazdu.