Poradniki

Gdy komputer zachoruje

Pinterest LinkedIn Tumblr

W dzisiejszych czasach do zainfekowania naszego komputera może dojść praktycznie w każdym momencie. Im więcej stron odwiedzamy, im więcej czasu spędzamy w Internecie tym większe prawdopodobieństwo złapania wirusa. Co zrobić kiedy odkryjemy, że nasz komputer nie funkcjonuje prawidłowo? Działać na własną rękę, czy zaufać profesjonalistom?

Bardzo często nawet doświadczeni użytkownicy nie potrafią dokładnie rozpoznać momentu, w którym doszło do zainfekowania naszego komputera. Przeważnie obecność nieproszonego gościa odkrywamy w czasie, gdy z urządzeniem zaczynają dziać się różne, niepokojące rzeczy np. pojawiają się niewidziane wcześniej komunikaty, urządzenie wydaje dziwne dźwięki lub wykonuje niekontrolowane procesy na które nie mamy wpływu, znacznie zmniejsza się prędkość pracy urządzenia. W takiej sytuacji powinniśmy wykonać kilka prostych czynności, które ochronią dane znajdujące się na dysku oraz umożliwią nam pozbycie się wirusa.

Po pierwsze – odłącz Internet

Internet jest najbogatszym źródłem wirusów. To właśnie tą drogą większość z nich dostaje się do naszych komputerów. Dzieje się tak w trakcie odwiedzania dużej ilości niepewnych stron internetowych oraz gdy użytkownik pobiera z Internetu duże ilości danych np. filmy czy zdjęcia. Wirusy potrafią podłączać się do ściąganych przez nas plików, a nawet udawać pliki prawidłowe. Dlatego też pierwszym krokiem w walce z wirusami jaki powinniśmy podjąć jest właśnie odłączenie komputera od źródła infekcji. Zyskujemy dzięki temu pewność, że nasze urządzenie nie będzie ulegało dalszemu infekowaniu.

Po drugie – zadbaj o dane

Jeżeli dotychczas nie wykonaliśmy kopii zapasowej, to kolejną istotną czynnością, którą powinniśmy wykonać jest backup wszystkich danych, które są dla nas istotne na inne nośniki tj. płyty CD, pamięci czy dyski przenośne. Jest to bardzo ważne ponieważ podczas usuwania wirusów może dojść do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia informacji przechowywanych na dyskach. Może to zająć trochę czasu, ale jeżeli zależy nam np. na zapisanych zdjęciach, filmach czy innych danych tego typu powinniśmy to zrobić, aby później nie żałować.

Dobry program antywirusowy – kluczem do sukcesu

Jeżeli wcześniej nie posiadaliśmy zainstalowanego żadnego programu antywirusowego należy to koniecznie zrobić. Na rynku istnieje bardzo szeroka oferta tego typu oprogramowania (od darmowych wersji testowych po złożone pakiety dla profesjonalistów). Kiedy już wejdziemy w posiadanie takiego programu należy go odpowiednio zainstalować i przeskanować cały komputer. Po zakończeniu tego procesu powinniśmy otrzymać odpowiedź czy na naszym urządzeniu znajdują się jakieś niepożądane elementy. Następnie program powinien dać nam możliwość usunięcia wirusów z naszego dysku. W przyszłości powinniśmy dodatkowo pamiętać o regularnej aktualizacji antywirusowej bazy danych naszego programu co umożliwi nam jak najszybsze wykrywanie potencjalnego zagrożenia. Niestety, możemy mieć również do czynienia z wirusami bardziej złożonymi, które mimo działania odpowiedniego programu chroniącego nasze urządzenie nie zostaną wykryte przez skaner lub nie będą chciały dać się usunąć. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Zaawansowana pomoc

Jeżeli komputer został zainfekowany przez bardzo dużą ilość wirusów jednocześnie lub mamy do czynienia z niechcianymi plikami, które mogą bardzo poważnie uszkodzić nasz komputer, możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich, choć dość drastycznym, jest sformatowanie całego dysku twardego. Będziemy mieli pewność, że pozbyliśmy się wirusów, niestety razem z nimi usuniemy również wszystkie dane zapisane na naszym komputerze, a po zakończeniu procesu formatowania będziemy musieli zainstalować od nowa system operacyjny, wszystkie sterowniki i programy. Natomiast drugą dostępną opcją jest skontaktowanie się z profesjonalną firmą, która zajmie się postawieniem naszego komputera na nogi.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj