Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Poradniki

Fotowoltaika – energia ze słońca najszybciej rozwijającym się źródłem nowej energii w Polsce

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Instalacje fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która następnie wykorzystywana jest do zasilania urządzeń. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród indywidualnych gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw, które instalują panele fotowoltaiczne w celu zaspokajanie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Korzyści ekonomiczne i ekologiczne fotowoltaiki

Światło słoneczne nic nie kosztuje i jest dostępne przez cały rok. Stąd panele fotowoltaiczne pomagają obniżyć rachunki za prąd, niekiedy nawet prawie do zera. Do tego dochodzą jeszcze przestępne koszty utrzymania instalacji. Wielu inwestorów odstrasza jednak wysoka cena samych paneli oraz ich montażu. To jednak powoli się zmienia, ponieważ koszty fotowoltaiki stale maleją z roku na rok. Jest to związane z postępem technologicznym, powodującym ciągłe podwyższanie wydajności paneli oraz licznymi inwestycjami w rozwój fotowoltaiki.

Promieniowanie słoneczne jest odnawialnym źródłem energii (OZE) przynoszącym korzyści środowisku naturalnemu, ze względu na swą całkowitą bezemisyjność. Panele będące częścią instalacji, zbudowane są z szeregowo połączonych ze sobą ogniw fotowoltaiczne, w których następuje przemiana energii słonecznej w energię elektryczną, w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Podczas tego procesu do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje, ani pyły. Instalacja nie produkuje również dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym przyczyniającym się do ocieplania klimatu.

Fotowoltaika kołem ratunkowym dla polskiej energetyki?

Polska energetyka oparta jest w 80% na węglu kamiennym i brunatnym. Tak duży udział węgla w tzw. miksie energetycznym przyczynia się do szybkiego wzrostu cen energii elektrycznej. Polska musi bowiem coraz więcej płacić  za europejskie uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych w ramach systemu handlu emisjami ETS. Z kolei udział OZE w tzw. miksie energetycznym Polski wynosi zaledwie 11%. Według dyrektywy Unii Europejskiej Polska jest zobowiązana do osiągnięcia 15% udziału OZE do 2020 roku, a za brak dostosowania się do tego wymogu grożą miliardowe kary.

Polski rząd zaczął podejmować szereg działań promujących inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym w szczególności w fotowoltaikę. Jednym z takich kroków jest nowelizacja ustawy o OZE i plan wprowadzenia tzw. pakietu prosumenckiego dla małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki któremu firmy będą miały możliwość produkowania energii na własne potrzeby, nadwyżki zaś rozliczać w systemie odpustów. Dodatkowo, w ostatnich miesiącach pojawiły się  nowe programy dofinansowania do OZE dla indywidualnych gospodarstw domowych oraz gospodarstw rolnych.

Programy dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych

Program dopłat do panelu fotowoltaicznych „Mój prąd”

Najnowszym programem dopłat do paneli fotowoltaicznych jest program rządowy „Mój prąd”. W ramach tego programu osoby fizyczne mogą liczyć na dotacje, czyli bezzwrotną pomoc, w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych do instalacji fotowoltaicznych. Dotacjami będą objęte wyłącznie instalacje fotowoltaiczne, w tym panele, inwertery, okablowanie, ale taże urządzenia do montażu i robocizna. Instalacje powinny mieć moc od 2 kW do 10 kW. W budżecie na dofinansowanie przeznaczono 1 mld złotych. Szacuje się, iż z programu skorzysta około 200 tysięcy indywidualnych gospodarstw domowych. Nabór wniosków rozpoczyna się we wrześniu tego roku. Program ma na celu nie tylko zwiększenie produkcji energii z OZE, lecz również podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Rządowy program „Czyste Powietrze”

W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza, o pomoc finansową mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Program obejmuje między innymi inwestycje w OZE, w tym mikro-instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. W przypadku paneli fotowoltaicznych osoby zainteresowane mogą starać się wyłącznie o pożyczki preferencyjne. Ponadto instalacje fotowoltaiczne muszą być wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej i zasilania w energię innych urządzeń cieplnych w domu. W perspektywie 10 lat program, na który przeznaczono aż 100 mld złotych z budżetu państwa oraz z unijnych funduszy, ma przyczynić się do likwidacji smogu w Polsce.

Program dofinansowań i pożyczek do odnawialnych źródeł ciepła i energii elektrycznej dla gospodarstw rolnych – Agroenergia

Jest skierowany do rolników indywidualnych, których łączna powierzchnia gruntów rolnych nie przekracza 300 hektarów. Rolnicy muszą również mieszkać od 5 lat na terenie gminy, w której ubiegają się o dofinansowanie. W budżecie państwa na lata 2019-2025 przewidziano na ten cel 200 mln złotych, z tego 120 mln na pożyczki, a 80 mln na dotacje. W ramach programu można sfinansować instalacje fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kWp. Oprócz fotowoltaiki, dotacjami objęte są kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe, elektrownie wodne, biogazownie i źródła ciepła oparte na biomasie.


Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://4oze.pl/ specjalizują się w odnawialnych źródłach energii.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj