Rynek budżetowych myszek i klawiatur pełny jest produktów słabej jakości. Gdy już jednak znajdziemy klawiaturę i myszkę, okazuje się, że jakość pozostawia wiele do życzenia, a ciągnące się kilometrami kable dolewają oliwy do ognia. Zatem czy można kupić przyzwoity zestaw bezprzewodowy w przyzwoitej cenie? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zestawowi E-blue Strangy, który może być idealnym kompromisem pomiędzy jakością a ceną.

Opakowanie i jego zawartość

E-blue Strangy zapakowany jest w dość duże kartonowe pudełko w kolorach zielonym i białym. Ten element jest raczej nieistotny, chociaż z pewnością przykuwa uwagę bardziej niż szare pudełka najtańszych klawiatur. W środku opakowania znajdziemy klawiaturę, myszkę i odbiornik 2,4GHz na USB, a także co zrobiło na mnie dobre wrażenie, instrukcję obsługi i baterię (dotychczas w recenzowanym sprzęcie firmy E-blue nie znalazłem żadnych dodatków). Ciągle jednak nie dostajemy dodatkowego oprogramowania i sterowników, chociaż większość użytkowników nie będzie miała z tym problemu, ponieważ sterowniki system znajduje automatycznie.

Dane techniczne

Klawiatura: 

Model: Strangy EKM062
Przyciski: 104
Zasilanie: 2 Baterie AAA
Zasięg: 6-15m
Hotkeye: 12 klawiszy multimedialnych
Połączenie: 2,4GHz

 Mysz:

Model: Strangy EKM062  
Zasięg: 6-15m
Zasilanie: 1 Bateria AA
DPI: 500/100DPI
Typ czujnika: Red wave
Połączenie: 2,4GHz
Wymiary: 101*81*36mm

Wygląd i ergonomia

Pierwsze co rzuca się w oczy to dziwna czcionka liter na klawiaturze. Niestety wiele osób może ona zdenerwować, ale myślę, że to nie jest najważniejsza sprawa przy zakupie klawiatury. Sama obudowa klawiatury prezentuje się całkiem nieźle i sprawia wrażenie bardzo solidnej, chociaż sama konstrukcja jest niesamowicie lekka.  W przypadku myszy raczej żadnych ekscesów nie ma i mysz po prostu jest wygodna. Bezprzewodowa myszka w zestawie E-blue Strangy ma nieco inną budowę niż myszki z serii gamingowej, ale można powiedzieć, że jest dobrze wyprofilowana. Podobnie jak w przypadku klawiatury, myszka jest niebywale lekka.

Bezprzewodowość i zasięg

Tak jak już wspomniałem E-blue Strangy wykorzystuje łączność bezprzewodową w paśmie 2,4GHz, podobnie jak większość dostępnych myszek i klawiatur bezprzewodowych. Producent deklaruje 10m zasięgu, jednakże często na obietnicach się kończy. Mimo to E-blue Strangy osiągnął niezły wynik w postaci 8,5m bez przeszkód i 7,5m z przeszkodą w postaci dużego kartonu na stole. Można ten wynik uznać na bardzo dobry, przynajmniej jak na tę półkę cenową.

Wygoda użytkowania

Testując przez ponad 6 godzin E-blue Strangy mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to produkt wygodny. Nie jest może szczytem marzeń, ale odbiega od najtańszej konkurencji. Sporą zaletą klawiatury jest wysoka kultura pracy (cisza) i płynność. W przypadku myszki jest podobnie, chociaż dość łatwo przypadkowo przycisnąć klawisze z boku, przez co skutecznie utrudnia życie. Z kolei w przypadku klawiatury piętą achillesową są przyciski multimedialne, które są co najmniej siermiężne. Mimo pewnych uchybień końcowa ocena wygody jest całkiem przyzwoita.

W przypadku klawiatury został również przeprowadzony test szybkości pisania, podobnie jak w przypadku recenzji E-blue Delgado, 5 razy na dwóch różnych klawiaturach. Wyniki raczej nie powinny wzbudzać emocji, ponieważ nie jest to klawiatura z serii „super ergonomicznych”.

Podsumowanie

E-Blue Strangy nie jest produktem wybijającym się, aczkolwiek można go zaliczyć do kategorii udanych. Przyzwoita ergonomia i jakość wykonania z pewnością zachęcą niemniej osób niż okazyjna cena, która w przypadku produktów firmy E-Blue odgrywa bardzo znaczącą rolę. Recenzowany zestaw, tak jak podaje dystrybutor najlepiej nada się do domu i do biura, chociaż gracze mogą już być nieco zawiedzeni. Podsumowując za około 85zł dostajemy przyzwoitą klawiaturę i nienajgorszą mysz.

Zalety:

  • Bardzo przyzwoita cena
  • Przyzwoita wygoda użytkowania
  • Niezła jakość wykonania
  • Całkiem dobry zasięg

Wady:

  • Mało czytelne litery na klawiaturze
  • Ułożenie przycisków funkcyjnych na myszce 

Cena w dniu publikacji testu: ~85zł

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj