Poradniki

Dyski zewnętrzne Seagate – sprawdzamy najpopularniejsze modele

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dyski komputerowe dzielą się nie tylko na HDD i SSD, ale też na dyski wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te pierwsze montujemy we wnętrzu komputera, zaś drugie służą jako przenośny magazyn danych. To wygodne rozwiązanie, które przydaje się, gdy chcemy przechować dużą liczbę plików. Wśród producentów dysków zewnętrznych warto wyróżnić Seagate – amerykańska firma słynie z wysokiej jakości produktów. Które dyski zewnętrzne Seagate są godne uwagi?

Artykuł sponsorowany

Dyski zewnętrzne – czym się różnią?

Obecnie produkowane są dwa rodzaje dysków zewnętrznych. Pierwszym z nich są HDD, czyli tradycyjne dyski twarde, które wykorzystują ruchome talerze magnetyczne. Drugi, nowszy rodzaj to SSD, czyli dyski półprzewodnikowe – zapisują one dane na kościach pamięci flash. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

HDD wyróżniają się dużą powierzchnią magazynową – standardowo są to 4 TB, ale w sprzedaży znajdziemy również znacznie pojemniejsze modele. Dyski twarde są dużo tańsze od SSD, ale w zamian wolniej odczytują dane i nieco częściej ulegają awariom. Natomiast dyski półprzewodnikowe są droższe i mniej pojemne, ale też dużo szybsze, choć prędkość nie ma aż takiego znaczenia, jak w przypadku dysków montowanych we wnętrzu komputera. Co istotne, dyski zewnętrzne Seagate są wykonane w popularniejszej technologii HDD.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Podczas porównywania poszczególnych modeli dysków zewnętrznych należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne: rozmiar, prędkość odczytu oraz pojemność. Bardzo ważna jest też kwestia zastosowania urządzenia – dysk dla graczy powinien mieć zupełnie inne właściwości niż dysk do przechowywania kopii zapasowych. Na co zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku HDD prędkość wyrażana jest w obrotach na minutę (RPM). Standardem jest 5400 RPM, ale niektóre modele są nieco szybsze i oferują aż 7200 RPM. Natomiast szybkość SSD wyrażana jest w MB/s – minimum to 300 MB/s. Jeśli chodzi o rozmiar, to w sprzedaży znajdziemy dyski 2,5 oraz 3,5 calowe. Te drugie z reguły zapewniają więcej miejsca na pliki, ale w zamian są cięższe i czasami wymagają dodatkowego źródła zasilania. Dyski 2,5 calowe oferują najlepszy stosunek jakości do ceny.

Dyski zewnętrzne Seagate – najciekawsze modele

Seagate to jeden z czołowych producentów pamięci. Firma sprzedaje nie tylko dyski zewnętrzne, ale też dyski wewnętrzne, karty MicroSD oraz pendrive’y. Oferta dysków zewnętrznych Seagate jest bardzo bogata – to kilkadziesiąt produktów, które często różnią się jedynie szczegółami. Wybraliśmy i pokrótce opisaliśmy najciekawsze modele. Oto one!

Seagate Expansion Portable

Seria Seagate Expansion Portable jest przeznaczona dla osób, które cenią atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Są to 2,5 calowe dyski HDD, dostępne w czterech pojemnościach: 1 TB, 2 TB, 4 TB oraz 5 TB. Zapewniają standardową prędkość odczytu w wysokości 5400 RPM oraz szybkie połączenie za pomocą interfejsu USB 3.0. To najmniejsze i najbardziej poręczne dyski zewnętrzne od Seagate – świetnie sprawdzają się jako przenośny magazyn danych, który możemy zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie go akurat potrzebujemy!

Seagate One Touch

Seagate One Touch to eleganckie, 2,5 calowe dyski zewnętrzne HDD klasy premium, dostępne w trzech wersjach: 2 TB, 4 TB oraz 5 TB. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania, pancerną obudową gwarantującą bezpieczeństwo oraz 5400 RPM prędkości odczytu. Dużą zaletą serii Seagate One Touch jest bardzo cicha praca, nawet przy dużym obciążeniu, dzięki czemu nie musimy martwić się niepotrzebnym hałasem.

Seagate Game Drive 2TB

Seagate przygotowało specjalny dysk zewnętrzny dla użytkowników konsoli PlayStation. Seagate Game Drive 2TB wyróżnia się atrakcyjną ceną oraz świetną współpracą ze sztandarowym produktem Sony. To doskonałe rozwiązanie dla graczy, którzy nie chcą ciągle kasować i od nowa instalować gier w pamięci konsoli. By cieszyć się rozgrywką, wystarczy zakupić dysk zewnętrzny z serii Seagate Game Drive 2TB, podłączyć go do urządzenia i odpowiednio skonfigurować. Gry zainstalowane na dysku HDD możemy swobodnie przenosić między konsolami.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj