Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Drukarki

Druk 3D burzy bariery dla innowacji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Pojawienie się na rynku pierwszych drukarek wykonujących trójwymiarową reprezentację modelu wykonanego w komputerze było naprawdę wielkim krokiem w rozwoju technologii. Dziś druk 3D już nikogo nie dziwi, a całkiem możliwe, że wkrótce drukarka 3D będzie stała w każdym domu. Czy aby na pewno?

Druk 3D to technologia, która tak naprawdę rozwijana jest od niemal 30 lat. Przez ten czas wykorzystywana była jednak tylko w warunkach przemysłowych. Dopiero od kilku lat drukarki 3D pojawiają się w małych firmach, szkołach oraz niektórych domach.

Mateusz Stefańczuk, właściciel drukarni Trójwymiarowi.pl

Biorąc pod uwagę trendy związane z drukiem 3D (zobacz informacje o długopisie 3d), oczywiście można sądzić, że drukarki trójwymiarowe staną się powszechne. Zarówno komputery stacjonarne, jak i tradycyjne drukarki także nie od razu trafiły pod strzechy. Dziś trudno jednak wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń.

Czytaj także: Jaki długopis 3D dla dziecka?

Druk 3D to przyszłość i – być może nie w ciągu najbliższych 5 lat, ale na pewno wówczas, gdy technologia zostanie bardziej dopracowana – urządzenia realizujące trójwymiarowe obiekty z pewnością staną się bardzo częstym elementem zestawów komputerowych. Obecnie oferowane tańsze urządzenia nie osiągają wydruków wysokiej jakości. Zadowalającą jakość wydruku osiągają natomiast drukarki z wyższej półki cenowej, dlatego to od ich ceny będzie zależała popularność druku 3D wśród zwykłych konsumentów.

Jeśli możliwość druku trójwymiarowego rzeczywiście trafi w ręce zwykłego Kowalskiego, może się to wiązać z niemałą rewolucją technologiczną. Już teraz wielu projektantów, inżynierów i architektów korzysta z dostępnych drukarek 3D. Urządzenia te znacznie przyspieszają proces projektowania i prototypowania. Dawniej wytworzenie jakiegokolwiek produktu wymagało żmudnej pracy projektowej oraz inwestycji związanej z wytworzeniem milionów sztuk, co mogły zrealizować jedynie duże fabryki. Dzisiaj wystarczy do tego drukarka 3D, komputer z odpowiednim oprogramowaniem i oczywiście głowa pełna pomysłów. Można sobie wyobrazić, jak wielu fascynujących realizacji będziemy świadkami, jeśli z druku 3D będzie mógł skorzystać dosłownie każdy.

Technologia druku 3D likwiduje bariery, jakie niestety pojawiają się przed osobami najbardziej kreatywnymi, mającymi wiele innowacyjnych pomysłów. Rozwój tej technologii znacznie ułatwi realizację wielu ciekawych pomysłów, które w mniejszym lub większym zakresie mogą trafić do masowej produkcji i stać się rewolucyjnym rozwiązaniem wykorzystywanym przez każdego z nas.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

1 komentarz

  1. Moim zdaniem rewolucja związana z drukiem 3D jest nieco przesadzona. Jakość takich wydruków jednak znacznie odbiega od powszechnej metody wtryskowej.

Skomentuj