Sprzedaż stacjonarna jest dla wielu przedsiębiorców głównym obszarem działalności. W dzisiejszych czasach jednak znaczna część handlu przenosi się do internetu. Jest ku temu wiele powodów – wygoda, oszczędność, wydajność, a przede wszystkim preferencje klientów. Możliwość kupowania produktów i usług przez sklep internetowy stała się dla większości społeczeństwa tak oczywista, że przy braku dostępu do niej są w stanie całkowicie zrezygnować z zakupów w danej placówce. Czy gotowy sklep internetowy może rozwiązać ten problem?

Sklep internetowy, a stacjonarny: jaka jest między nimi zależność?

Stacjonarny punkt sprzedaży jest dla firmy czymś reprezentatywnym. Bezpośredni kontakt z klientem skutkuje znacznie większą skutecznością handlową. Jeśli jednak w ogóle ma dojść do tego kontaktu, klient musi fizycznie znaleźć się w sklepie. Ściągnięcie go tam okazuje się jednak już nie tak łatwym zadaniem. Większość osób czerpie informacje na temat sklepów w okolicy przede wszystkim z internetu – nawet jeśli nie chce robić zakupów zdalnie.

W sytuacji, gdy równolegle do sprzedaży stacjonarnej nie jest prowadzony sklep internetowy, zainteresowanie produktem i fizyczną placówką handlową spada. Klienci po prostu nie wiedzą o istnieniu takiego sklepu. Sytuacji, w których handel stacjonarny jest wystarczający jest niewiele – mogą sobie na to pozwolić na przykład sklepy spożywcze, ponieważ i tak trzeba je odwiedzić fizycznie.

W jaki sposób e-commerce może zwiększyć sprzedaż stacjonarną?

Zdecydowana większość współczesnego społeczeństwa szuka informacji na dosłownie każdy temat korzystając z internetu. O ile produkty spożywcze i tak każdy kupuje stacjonarnie, o tyle w przypadku innych rodzajów działalności nie jest to tak oczywiste. Sklep internetowy pozwala w naturalny sposób zwiększyć świadomość marki: odbiorca może nie wychodząc z domu zapoznać się z ofertą danej firmy. Gdy podczas przemieszczania się w mieście rzuci mu się w oczy szyld stacjonarnej placówki handlowej – będzie już mu znajoma. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że zdecyduje się odwiedzić właśnie ten sklep.

Inną kwestią jest dostawa – proponując w sklepie internetowym darmową przesyłkę w przypadku odbioru w punkcie sprzedaży przedsiębiorca zachęca klientów do zakupów. Są oni w stanie zaoszczędzić pieniądze i odebrać przesyłkę znacznie szybciej, niż przy tradycyjnym kupowaniu przez internet.

Gotowy sklep internetowy: co będzie niezbędne, aby rozpocząć sprzedaż internetową?

Gdy korzyści płynące z prowadzenia równoległej sprzedaży internetowej są oczywiste – pozostaje jeszcze kwestia jej organizacji. Dla większości przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w gotowy sklep internetowy. Pozwala ona zaoszczędzić czas i środki – a to właśnie one są kluczowe, jeśli chodzi o skuteczną sprzedaż w internecie.

Aby założyć własny sklep internetowy potrzeba stosunkowo niewiele – możemy skorzystać ze sprawdzonego oprogramowania u jednego z zaufanych dostawców, jak chociażby popularny sklep internetowy od CStore. Dzięki temu ryzyko wystąpienia komplikacji znacznie spada, ponieważ platforma obsługująca wielu klientów jest nieustannie doskonalona.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj