Trudno wyobrazić sobie telewizor, na którym można jedynie oglądać telewizję. Nowoczesne telewizory muszą być smart, czyli inteligentne – podłączone do internetu i wyposażone w różnorodne aplikacje. Co trzeba wiedzieć o funkcji Smart TV?

Z uwagi na swoje możliwości telewizory coraz bardziej przypominają smartfony albo laptopy. Wydajne procesory, łatwość obsługi i łączność z internetem sprawiają, że w zasadzie przestaliśmy na nich oglądać telewizję, a zaczęliśmy robić… wszystko inne. To aktualnie interaktywne centra rozrywki dla domowników w każdym wieku.

Smart TV – co to takiego?

Aktualnie większość nowych urządzeń wyposażonych jest już w funkcję Smart. Telewizor 32 cale Smart TV – to przykładowe oznaczenie telewizora. Dopisek „Smart TV” wskazuje na to, że użytkownik ma możliwość korzystania z usług internetowych na równi z konwencjonalnymi funkcjonalnościami odbiornika. Początkowo telewizory smart miały wbudowane jedynie przeglądarki internetowe oraz kilka podstawowych aplikacji. Aktualnie do standardu należą m.in. serwisy streamingowe jak YouTube, Spotify, Netflix, HBO GO itd. Używanie aplikacji, np. Netflixa na telewizorze sprawia, że możemy w pełni korzystać z możliwości technologicznych platformy, chociażby oglądając filmy w rozdzielczości 4K.

Na wielu tego rodzaju urządzeniach są dostępne także gry sterowane pilotem (oddzielny joystick nie jest wymagany). Nowsze modele często są kompatybilne z systemami tzw. domu inteligentnego, jak oświetlenie, czujniki ruchu, zamki drzwi itp. Co więcej, niejednokrotnie można sterować tymi rozwiązaniami z poziomu odbiornika – poprzez dedykowany panel dostępny na ekranie. Do kolejnych, zaawansowanych funkcjonalności zaliczamy rozpoznawanie głosu, gestów, a nawet podstawowe możliwości z zakresu sztucznej inteligencji.

Aby móc wygodnie korzystasz z telewizora smart, potrzeba w zasadzie jedynie dobrego i stabilnego połączenia internetowego. Urządzenie łączy się z domową siecią Wi-Fi, tak samo jak smartfon czy laptop. Starsze telewizory czasami wymagają adaptera Wi-Fi konkretnej marki, jednak jeśli kupujemy nowy model, raczej nie będziemy mieć takiego problemu.

Jaki telewizor smart wybrać?

TV Smart czy nie? To tylko jedna z wielu decyzji, jakie należy podjąć przed zakupem telewizora. Oprócz tego musimy się zastanowić na kilkoma podstawowymi kwestiami, które w znacznym stopniu wpływają na to, na ile wygodnie korzysta się z odbiornika. Zwróćmy uwagę na:

  • Wielkość telewizora – czy inaczej: na przekątną ekranu. Dobieramy ją m.in. do wielkości pokoju oraz odległości pomiędzy ekranem a oglądającym. Np. telewizor 32 cale Smart TV to rozwiązanie przede wszystkim do niewielkich pomieszczeń, jak sypialnia.
  • Rozdzielczość – w skrócie im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu, odwzorowanie kolorów i wzorów. Kinomaniacy chętnie wybierają TV z technologią 4K.
  • Matryca – rodzaj matrycy wpływa na jakość obrazu, ale również na zużycie energii. Na rynku można znaleźć przede wszystkim odbiorniki z matrycą w technologii LED i OLED.

Aktualnie większość telewizorów, które kupujemy, to odbiorniki w wersji smart. Nic dziwnego – to nowoczesne urządzenia dostosowane do tego, w jaki sposób spędzamy czas. Dzięki Smart TV nasz salon zmieni się w wygodne centrum rozrywki.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj