Grafika komputerowa to nie tylko dochodowa branża, lecz także dziedzina sztuki. Do rozwoju w tym kierunku potrzebny będzie odpowiedni tablet graficzny.

Czym jest tablet graficzny?

Tablet graficzny to urządzenie, które pozwala w prosty sposób malować, rysować i szkicować na komputerze. Sprzęt ten działa na dosyć prostej zasadzie – wykorzystuje bardzo czułą powłokę do rejestrowania ruchów osoby rysującej i przesyłania ich do programu graficznego. Na tym się jednak nie kończy. Tablet graficzny przesyła dane nie tylko na temat rysowanych kształtów, lecz także np. nacisku rysika i wybranej przez nas jego funkcji. Niektóre tablety posiadają własny ekran, który pozwala na nakładanie efektów wizualnych bezpośrednio na obraz. Tego typu produkty wyróżniają się wysoką ceną, matryca musi idealnie odzwierciedlać kolory, którymi operujemy. Ceny tabletów graficznych są bardzo zróżnicowane – wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W zależności od oferowanej funkcjonalności mogą one stanowić znakomity sprzęt w rękach profesjonalisty lub ciekawą atrakcję i wrota do edukacji w dziedzinie malarstwa cyfrowego w rękach laika.

Czytaj także: Jaki tablet do 500 zł?

W jakich branżach warto postawić na tablet graficzny?

Nowoczesny tablet graficzny z powodzeniem sprawdza się jako narzędzie w rękach profesjonalnego grafika, ale nie tylko. Jakie zadania mogą być wykonywane za pomocą tabletu?

Digital painting – malowanie jest czymś, do czego tablet graficzny nadaje się doskonale. Jest on znacznie bardziej precyzyjny od myszki i pozwala na pełne wykorzystanie możliwości rysika i Twojego talentu. To z myślą o tym dziale grafiki powstały tablety graficzne.

Rysowanie animacji – tablety graficzne to obowiązkowe wyposażenie, jeśli interesujesz się tworzeniem złożonych, dokładnych animacji. Znajdują tym samym także szereg zastosowań w sektorze gier komputerowych – rozrywka wirtualna czerpie z nowoczesnych technologii pełnymi garściami.

Retusz zdjęć – większość fotografii, które trafiają do sieci, przechodzi przez ręce doświadczonego grafika. Tablet w przeróbce zdjęć sprawdza się znakomicie, choć skorzystanie z tego rozwiązania wymaga posiadania pewnej wiedzy na temat retuszu i sztuki fotograficznej.

Marketing – tu tablet jest sprzętem bardzo praktycznym. Pomaga on przy zadaniach takich jak przygotowywanie ofert, poprawianie zdjęć, planowanie rozkładu treści i wielu innych czynnościach.

Edukacja – tablet graficzny to świetnie sprawdzające się urządzenie w przypadku nauczycieli, którzy często posługują się szkicami na tablicy, aby ułatwić uczniom zrozumienie materiału. W dobie zdalnego nauczania, wykorzystanie sprzętu tego typu jest znakomitym pomysłem. Niektóre osoby wykorzystują tablety graficzne do wykonywania notatek, czy szybkiego pisania ręcznego – to również zastosowania edukacyjne, aczkolwiek mniej oczywiste.

Kreatywność nie zna granic

Tablet graficzny to przykład sprzętu, który przełamuje bariery nałożone przez charakter funkcjonowania interfejsu zwykłego komputera. Podobnie przełomowym rozwiązaniem był czytnik e-book, który sprawił, że czytanie treści zdigitalizowanych stało się prostsze, czy dron, który sprawia, że jesteśmy w stanie bez problemu wzbić się w powietrze. Jeśli zamierzasz rysować lub tworzyć doskonałą grafikę na swoim komputerze, pamiętaj o tym, że projekty tego typu pochłaniają ogromny zasób miejsca. Warto zaopatrzyć się więc np. w dysk zewnętrzny lub pojemną kartę SD na swoje dzieła.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj