Urządzenia mobilne, na czele ze smartfonami, błyskawicznie zdobyły światowy rynek. Cały czas oczekujemy kolejnych premier – niedawno pojawił się m.in. najnowszy smartfon Samsung Galaxy S9, obecnie oczekiwany jest nowy iPhone. Na co zwracamy uwagę, wybierając nowy smartfon?

Pragniemy coraz wydajniejszych smartfonów, m.in. ze świetnym aparatem fotograficznym, ale lista naszych oczekiwań jest znacznie dłuższa. Jeśli planujesz kupić nowy model, z pewnością masz wiele pytań i wątpliwości. Trudno się zdecydować, skoro jest tak wiele interesujących i dobrych modeli. Kusi m.in. Samsung Galaxy S9, ale też Huawei czy Sony. Najpierw określ swoje oczekiwania i możliwości finansowe.

Cena

W zasadzie zawsze pierwszym kryterium wyboru jest cena – nie da się ukryć, że w ten sposób eliminujemy inne modele. Dysponując ograniczonym budżetem, warto wybrać coś z poprzednich modeli. Ceny starszych generacji stają się wtedy zdecydowanie atrakcyjniejsze. Galaxy S9 oferuje więcej możliwości, ale S8 też jest warta uwagi. Jeśli jednak dreszcz emocji wywołują w Was premiery, musicie przygotować się na znaczny wydatek.

Ekran

Jeśli szukamy nowego smartfona, bierzemy pod uwagę także wielkość przekątnej ekranu. Popularne są obecnie minimum 5-calowe – kompaktowe, mieszczą się w torebce czy kieszeni, ale nie są przecież małe. To często wybierany rozmiar przez kobiety. Modne stały się też ekrany mające 5,8-calowe – jak np. Samsung Galaxy S9. Równie istotna jest też rozdzielczość ekranu – minimum to 720p. Pamiętajmy, że im wyższa rozdzielczość, tym niższa wydajność i wytrzymałość smartfona.

Wydajność i czas pracy

Konieczność ładowania telefonu bywa irytująca – warto wybrać model z mocnym procesorem. Wydajność jest bowiem niezwykle istotna, jeśli często korzystamy z telefonu. Liczni producenci nieustannie ulepszają ten parametr, a nasze oczekiwania rosną. Na przykład Galaxy S9 czy LG G7 są znacznie mocniejsze od swoich poprzedników. Oczywiście nie tylko nowy smartfon Samsung czy LG wyposażono w świetny procesor – tych starszych modeli także nie trzeba ciągle doładowywać w ciągu dnia.

Aparat fotograficzny

Kiedyś u wielu użytkowników smartfonów pomysł połączenia telefonu z aparatem fotograficznym wywoływał uśmiech. Okazało się jednak, że takie urządzenia mobilne szybko zyskały nasze uznanie! Coraz częściej wybieramy telefon, którym zrobimy wysokiej jakości zdjęcia, zamiast kupować osobno tradycyjny aparat. Fotografie uzyskiwane ze smartfona wcale nie są gorsze! Poza tym najnowsze modele mają coraz lepsze obiektywy czy szybki autofokus – np. nowy smartfon Samsung ostrzy znacznie szybciej niż jego poprzednik.

W produkcji są także urządzenia z dwoma aparatami, przednim i tylnym, a nawet dwoma obiektywami – jak w nowym modelu LG czy też Galaxy S9 Plus. W smartfonach montuje się coraz lepsze jasne obiektywy, dzięki którym zrobimy świetne zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

komentarze 2

 1. Moje kryterium wyboru telefonu to:
  kontrastowy ekran IPS o przekątnej 5,2-5,5 „,
  bateria np. 3500-4000 mAh,
  aparat foto od 12 M, jasny obiektyw, szybki autofokus i tryb tzw. zdjęcia profesjonalne
  czyli pełna kontrola parametrów aparatu,

  S9 o czym można było wspomnieć posiada jeden z lepszych paramentów robienia wideo w slow motion o prędkości 960 klatek/s to „pełny odjazd”.
  O cenie nie wypowiadam się, może i warty tyle 🙂 – czekam na extra promocję.

Skomentuj