Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Poradniki

Czym jest wirtualny serwer prywatny VPS? Dlaczego powinieneś z niego skorzystać?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Choć teoretycznie witrynę internetową można udostępnić w sieci, korzystając z zasobów własnego laptopa, najlepiej w tym celu sprawdzi się usługa hostingowa. W jej ramach użytkownik wykorzystuje techniczne zasoby operatora do prezentacji swojej strony w sieci, a operator zapewnia klientowi stały dostęp do internetu, bezpieczeństwo danych i wysokiej jakości sprzęt. Oczywiście hosting może być realizowany na kilka sposobów, a jednym z nich jest VPS, czyli wirtualny serwer prywatny. Kiedy wybrać to rozwiązanie? Czym charakteryzuje się VPS i dlaczego powinieneś cię zainteresować takim hostingiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Na czym polega hosting VPS?

Znani na rynku operatorzy internetowi oferują swoim klientom zwykle trzy rozwiązania hostingowe:

 • hosting współdzielony;
 • wirtualne serwery prywatne;
 • serwery dedykowane.

Serwery dedykowane to fizyczne maszyny, w całości udostępniane użytkownikom – rozwiązanie dobre dla dużych instytucji przetwarzających ogromne ilości danych osobowych. Z kolej hosting współdzielony przeznaczony jest dla witryn o ruchu nieprzekraczającego kilkuset odwiedzin dzienne i dla użytkowników, którzy nie są zainteresowani administrowaniem udostępnianą przestrzenią. Z kolei serwery VPS (ang. Virtual Private Serwer) to opcja pośrednia, zdecydowanie tańsza niż korzystanie z całej fizycznej maszyny, a jednocześnie pozwalająca na zarządzanie zasobami.

Kto i kiedy powinien skorzystać z VPS?

Wirtualny serwer prywatny posiada własny system plików, alokacji oraz użytkowników. Można na nim zainstalować dowolny zestaw aplikacji. To dlatego hosting VPS jest droższy od współdzielonego, gwarantując jednocześnie dużo większą swobodę zarządzania. Z VPS warto skorzystać, kiedy twój sklep czy witryna notuje setki dziennych odwiedzin – obsługa takiego ruchu może być nieefektywna przy hostingu współdzielonym. Na wirtualny serwer prywatny decydują się również:

 • deweloperzy tworzący własne oprogramowanie;
 • użytkownicy posiadający własny serwer poczty;
 • użytkownicy, którzy chcą nauczyć się administrowania serwerem.

Zarządzanie VPS nie wymaga dodatkowych narzędzi. Serwer można obsługiwać z wykorzystaniem poleceń Linux, jednak wielu użytkowników decyduje się na bardziej przyjazne, dedykowane oprogramowanie, takie jak np. Plesk Obsidian.

Czytaj także: Jaki hosting wybrać?

Panel Plesk – najbardziej popularne oprogramowanie do zarządzania VPS

Konsola i polecenia Linux to tradycyjny sposób obsługi VPS, jednak wcale nie najlepszy. Obecnie jednym z najbardziej popularnych narzędzi do zarządzania wirtualnym serwerem jest Plesk Obsidian, który zapewnia łatwą obsługę oraz wiele przydatnych funkcji ułatwiających administrowanie. Do największych zalet panelu Plesk należą:

 • możliwość konfiguracji środowiska deweloperskiego – dzięki Phusion Passengerowi narzędzie oferuje wparcie dla Meteor, NodeJS, Rails i Pythona. Do tego zapewnia natywny Apache z PHP, Litespeed SSL oraz NGINX z memcached;
 • automatyczna implementacja zmian – z lokalnego repozytorium Git, lub też zdalnie z GitHub, Bitbucket itp.;
 • dwustopniowe uwierzytelnianie;
 • zabezpieczenie antyspamowe i antywirusowe;
 • backup;
 • eksport kopii plików na konto Dropbox lub zewnętrzny serwer FTP.

Dodatkowym atutem Panel Plesk jest możliwość przyznawania użytkownikom różnych poziomów dostępu, w zależności od roli nadanej im przez administratora serwera.

Dobry VPS – co to oznacza?

Warto podkreślić, że VPS nie jest jednolitą usługą. Oferta poszczególnych operatorów jest zróżnicowana. Zresztą nawet w ramach tego rodzaju hostingu zwykle możliwy jest wybór dwóch, trzech czy nawet czterech pakietów, które różnią się między sobą najczęściej:

 • pojemnością dysków – użytkownik może wybrać 40, 80 czy 240 GB;
 • pojemnością pamięci RAM (np. 2, 4, a nawet 16 GB);
 • procesorami (producenci, liczba rdzeni, częstotliwość taktowania);
 • liczbą IP.

Oczywiście poza parametrami technicznymi, użytkownicy oczekują od VPS również wysokich standardów technologii wirtualizacji, odpowiednich systemów operacyjnych czy dysków SSD (najlepiej opartych na technologii NVMe). Bardzo istotne jest również zapewnienie przez operatora ciągłości dostępu do usługi.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj