Rozwój technologii sprawia, że coraz częściej mówi się o inteligentnych domach. Tego typu budynki wyposażone są w nowoczesne systemy sprawiające, że mieszka się w nich nie tylko wygodniej, ale też bezpieczniej. Sterowanie ogrzewaniem, roletami czy klimatyzacją jest znacznie łatwiejsze, a ustawienia można dostosować do preferencji domowników.

Inteligentny dom to budynek, w którym poszczególne instalacje zintegrowane są ze specjalnymi systemami sterującymi oraz czujnikami pozwalającymi dostosować moc ogrzewania, klimatyzacji czy oświetlenie do warunków panujących na zewnątrz oraz preferencji mieszkańców.

Koncepcję smart home można najprościej opisać jako centralne zarządzanie połączonych ze sobą systemów, przy czym kontrola ich pracy odbywa się automatycznie, a użytkownik po wprowadzeniu własnych ustawień nie musi każdorazowo ingerować w ich działanie. Inteligentne domy są wygodniejsze, ale też bezpieczne i tańsze w utrzymaniu. Osoby zainteresowane trendem smart home mogą sprawdzić zalety nowoczesnych rozwiązań bez konieczności zmiany instalacji – wystarczy zdecydować się na bezprzewodowy system oświetlenia. Jakie ma on zalety?

Wiele możliwości

Nowoczesne oświetlenie bezprzewodowe to nie tylko wygoda użytkowania, ale również możliwość zastosowania w całym domu. Wiele funkcji i dowolność modyfikacji sprawia, że wykorzystamy je zarówno podczas codziennych czynności, jak i w trakcie domowych prywatek.

Jak to możliwe? Wystarczy kupić specjalny zestaw oferujący kolorowe oświetlenie oraz zainstalować na urządzeniu mobilnym aplikację pozwalającą na sterowanie nim. Trzeba jednak wiedzieć, że przyciemnianie lub rozjaśnianie lamp to nie wszystko – za pomocą nowoczesnych urządzeń możliwa jest zmiana światła białego na cieplejsze lub chłodniejsze, zależnie od potrzeb. Oprócz tego takie źródła światła automatycznie dostosują się do kolorów przedstawianych w filmach lub przeglądanych fotografii, a nawet zmienią swoją intensywność i barwę pod wpływem muzyki.

Wiele osób może uznać tego typu rozwiązania za fanaberię, warto jednak wiedzieć, że światło ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Oświetlenie białe o chłodniejszym odcieniu, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego, pobudza do działania i dodaje energii – doskonale więc sprawdzi się w pochmurne poranki lub w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudno o motywację do wstania z łóżka. To samo światło nie będzie jednak pożądane w sypialni wieczorem, gdy szykujemy się do snu. Możliwość zmiany barwy światła zależnie od potrzeb okazuje się więc dobrym pomysłem. Z kolei kolorowe oświetlenie to doskonały sposób, aby zbudować odpowiednią atmosferę do rozrywki oraz wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Zarówno dostosowanie temperatury barwowej do aktywności w ciągu dnia, jak i zabawa z kolorowym światłem w trakcie spotkań z bliskimi możliwe są dzięki bezprzewodowemu systemowi oświetlenia Philips Hue.

Sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji

Rozwój technologii sprawia, że możemy korzystać z kolejnych udogodnień ułatwiających nasze codzienne życie. Dotyczy to również oświetlenia w domu, które uruchamia się, kiedy wracamy z pracy i automatycznie wyłącza, gdy domownicy znajdują się poza nim. Można też sterować oświetleniem z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Dzięki temu osoby przebywające na wakacjach lub w podróży służbowej włączą światła w domu o wybranej porze, co bywa skutecznym sposobem na odstraszenie niepożądanych gości.

– ekspert firmy Philips.

Dzięki aplikacji użytkownik może w łatwy sposób ustawiać wyłączniki czasowe, alarmy czy powiadomienia i skorzystać z innych funkcji oferowanych przez Philips Hue. Ponieważ współpracuje on z takimi technologiami jak Amazon Alexa, Apple HomeKit i Google Home, pozwala to na sterowanie oświetleniem za pomocą głosu.

Dla zwiększenia wygody użytkowania całego systemu warto dodać do niego czujnik ruchu – takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w łazience, przedpokoju lub toalecie. Automatycznie włącza on łagodne światło nocne pozwalające bezpiecznie poruszać się po mieszkaniu bez budzenia innych domowników. Oczywiście w tym przypadku również można skonfigurować dowolnie ustawienia zależnie od pory dnia i preferencji użytkowników.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj