Poradniki

Czy każdy software house stworzy pożądane przez nas rozwiązanie? Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy współpracy!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego software house jest kluczowy dla sukcesu projektu. Czy jednak każdy software house jest w stanie zaoferować rozwiązanie, którego potrzebuje Twoja firma? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług programistycznych.

Co to znaczy software house – krótka definicja

Firmy typu software house stanowią swego rodzaju nowość na rynku IT – powstały w wyniku specjalizacji branży interaktywnej. Niemniej jednak nie należy ich utożsamiać z agencjami interaktywnymi. Software house oferują zdecydowanie szerszy zakres usług. Stawiają na wszechstronność oraz szeroką wiedzę techniczną popartą doświadczeniem.

Czym właściwie zajmują się software house’y? Przede wszystkim projektują, tworzą i wdrażają wszelkiego rodzaju systemy i aplikacje dedykowane, w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb danego klienta. Oprócz tego mogą rozwijać własne oprogramowania komercyjne.

Prace nad projektami najczęściej przebiegają wielopłaszczyznowo. Czuwają nad nimi specjaliści przeprowadzający szczegółową analizę biznesową oraz osoby odpowiedzialne za stworzenie projektu, programowanie i testowanie.

Czy każde studio software zrealizuje Twój projekt?

W tym miejscu trzeba podkreślić jedno – firmy specjalizujące się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie mają swoje specjalizacje i mocne strony. Mogą to być różne obszary. Niektóre software house’y realizują zwłaszcza aplikacje mobilne, a inne skupiają się na tworzeniu platform dla e-commerce (np. sklepów internetowych) oraz systemów obsługi zamówień, płatności czy stanów magazynowych.

Istnieją software house’y projektujące rozwiązania dla branży finansowej, takie jak systemy bankowe, mobilne aplikacje bankowe, systemy obsługi transakcji online czy nawet platformy do zarządzania ryzykiem finansowym. Jeszcze inne mogą zajmować się wdrażaniem oprogramowań dla sektora medycznego i opieki zdrowotnej np. aplikacji monitorujących stan zdrowia lub systemów do elektronicznej rejestracji pacjentów.

Ponadto wiele firm programistycznych skupia się na określonym języku programowania, np. oferując klientom tworzenie indywidualnych aplikacji webowych z wykorzystaniem technologii PHP oraz frameworków CodeIgniter i Laravel – tak działa software house Gloo.

Zespół może również zaprojektować zaawansowane aplikacje mobilne typu webview na Android i iOS. Usługi obejmują także projektowanie stron WWW, sklepów internetowych oraz interfejsów aplikacji.

Jak wybrać software house – na to musisz zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy

Ważne jest, aby na początku dokładnie przeanalizować potrzeby swojego biznesu,  a następnie znaleźć software house, który posiada doświadczenie w danym obszarze. Na co warto zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy?

  1. Sprawdź, jakie technologie wykorzystuje dany software house. Wpływają nie tylko na ostateczną cenę za stworzenie aplikacji, ale również na koszty jej utrzymania i rozwijania.
  2. Zapoznaj się z portfolio i zobacz zrealizowane wcześniej projekty (szczególnie te, które zostały wykonane dla Twojej lub pokrewnej branży). Pomocne w podjęciu decyzji okaże się także udostępnione case study, czyli studium przypadku przykładowych realizacji.
  3. Postaw na dobrą komunikację, gdyż stanowi ona podstawę efektywnej współpracy. Dowiedz się, w jaki  sposób oraz jak często będziesz otrzymywać informacje o przebiegu prac.
  4. Wybierz software house gwarantujący kompleksową obsługę powdrożeniową, obejmującą m.in. integrację systemu dedykowanego z innymi systemami wykorzystywanymi w firmie. Pamiętaj, że z czasem może być potrzebna aktualizacja bądź pomoc w przypadku nagłej awarii.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj