Poradniki

Cryptolocker – co to jest i jak usunąć wirusa?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W dzisiejszych czasach praktycznie żaden komputer nie jest bezpieczny. Hakerzy wciąż rosną w siłę, wymyślając coraz to lepsze wirusy, zagrażające systemom innych, często mniej doświadczonych użytkowników. Wśród najnowszych, najbardziej zaawansowanych złośliwych oprogramowań, wyrządzających szkody u osób, wybierających Windowsa, jest okryty złą sławą CryptoLocker.

Poznaj swojego wroga

Wspomniany wirus to program typu ransomware, który po zainstalowaniu na komputerze szyfruje wszystkie pliki użytkownika za pomocą specjalnego tajnego klucza RSA-2048, przez co ten w żaden sposób nie ma możliwości się do nich dostać. Następnie na ekranie pojawia się plansza z żądaniem zapłaty okupu (zwykle kwota wynosi około 300 dolarów). Jeśli nie spełni się go w określonym czasie (przestępcy, stojący za złośliwym oprogramowaniem dają go niewiele – przeważnie 72 godziny), wszystkie dane pozostaną zaszyfrowane, a właściciel nie odzyska do nich dostępu. Jeśli jednak ktoś ulegnie, program prawdopodobnie udostępni prywatny klucz odszyfrowujący pliki, a następnie usunie się z dysku.

By uniknąć ściągnięcia CryptoLockera, najlepiej nie otwierać żadnych podejrzanych e-maili, zwłaszcza jeśli użytkownik poczty się ich nie spodziewa. Złośliwy program jest często przesyłany w wyglądających na oficjalne wiadomościach, przypominających na przykład o upływającym czasie zapłaty rachunków.

Jak pozbyć się tego wirusa?

Niestety, walka z oprogramowaniem CryptoLocker nie zawsze jest prosta. W pierwszym odruchu, jeśli osoba użytkująca komputer zobaczy ekran z żądaniem okupu, powinna natychmiast zerwać połączenie internetowe. Dzięki temu być może program nie zdąży zaszyfrować wszystkich plików systemowych, jak również tych, znajdujących się na serwerach sieciowych, dotychczas połączonych z systemem.

Jeśli chodzi o usuwanie CryptoLockera, wszystko zależy od tego, na jaki typ się trafi. Wirus komputerowy starszego typu można zwalczyć przy użyciu dobrego antywirusa, przeznaczonego do eliminacji trojanów. Następnie, by odzyskać dostęp do zaszyfrowanych plików, zaleca się skorzystać z kopii w tle (w ten sposób można znaleźć pliki, zapisane jeszcze przed modyfikacją). W przypadku nowszej wersji oprogramowania, wirus niestety momentalnie usuwa przywrócone pliki. Na rozmaitych forach komputerowych trwają gorące dyskusje na temat tego jak usunąć cryptolocker , gdzie można uzyskać więcej informacji i rozmaitych metod.

Ostrożność przede wszystkim

Najlepszym sposobem na uniknięcie braku dostępu do plików jest zapobieganie pojawieniu się CryptoLockera w systemie. Przede wszystkim nie należy klikać w załączniki, pochodzące z nieznanego źródła (znajdujące się w e-mailach). Co więcej, warto też robić wiele kopii zapasowych plików na dyskach zewnętrznych, płytach CD czy dyskach sieciowych. Wówczas ryzyko utraty potrzebnych danych ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj