Fotografia Poradniki

Co trzeba wiedzieć przed zakupem obiektywu do lustrzanki?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wymienne obiektywy lustrzanki dają ogromną wszechstronność i umożliwiają przystosowanie aparatu do każdego rodzaju fotografii. Pozwalają na stosowanie specjalistycznych obiektywów stałoogniskowych takich jak np. makro czy tele, czy też uniwersalnych modeli obiektywów zmiennoogniskowych do fotoreportażu, czy tzw. spacerzoomów. W tym poradniku dowiesz się jak wybrać obiektyw do lustrzanki cyfrowej.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem obiektywu do lustrzanki?

Dzięki wymiennym obiektywom lustrzanki dają ogromną wszechstronność i umożliwiają przystosowanie aparatu do każdego rodzaju fotografii. Pozwalają na stosowanie specjalistycznych obiektywów stałoogniskowych takich jak np. makro czy tele, czy też uniwersalnych modeli obiektywów zmiennoogniskowych do fotoreportażu, czy tzw. spacerzoomów. Zajrzyj do tego poradnika, aby dowiedzieć się, jak wybrać obiektyw do lustrzanki cyfrowej.

Jaka ogniskowa obiektywu będzie dla Ciebie najlepsza?

Przy wyborze obiektywu do lustrzanki cyfrowej najważniejsze jest zastanowienie się, jaką potrzebujesz ogniskową. Jeśli specjalizujesz się w jakiejś fotografii, to konieczne będzie sięgnięcie po obiektyw, który pozwoli Ci na uprawianie danego gatunku. Poniżej znajdziesz mini ściągę:

  • fotografia przyrodnicza – tutaj przydadzą się teleobiektywy, np. 200 mm, 400 mm i więcej,
  • fotografia makro – konieczny jest obiektyw do lustrzanek cyfrowych ze skalą odwzorowania wynoszącą minimum 1:1,
  • fotografia portretowa – idealna portretówka mieści się w przedziale ogniskowych obiektywów 70-120 mm,
  • fotografia architektury i wnętrz – sięgnij po szerokokątne obiektywy, np. 16 mm, a także z funkcją tilt&shift,
  • fotografia krajobrazowa – ponownie idealne będą obiektywy szerokokątne z zakresu np. 15-24 mm.
  • fotografia reportażowa – tutaj potrzebny jest uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy np. 24-75 mm.
  • fotografia podróżnicza – w tym przypadku warto postawić tak naprawdę na dwa obiektywy. Pierwszy o zakresie ogniskowych tak jak w przypadku fotoreportażu, a drugi umożliwiający wykonywanie zbliżeń, np. 75-200 mm.

Zgodność obiektywu z lustrzanką cyfrową

Przed zakupem obiektywu typu zoom lub stałoogniskowego warto upewnić się, że będzie pasował do posiadanej lustrzanki. Ogólnie, konieczne jest dobranie takiej optyki, która ma zgodny bagnet z daną lustrzanką cyfrową. Przykładowo dla Nikona będą to obiektywy z mocowaniem F, dla Canona EF, dla Pentaxa K itd. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Niektóre obiektywy są projektowane dla matryc APS-C i mogą nie obejmować swoim polem obrazowania sensorów pełnoklatkowych. Warto więc zwrócić uwagę na oznaczenia obiektywów (np. dla Nikona obiektywy do APS C oznaczone są DX), aby nie było rozczarowania przy zakupie obiektywu.

Obiektyw zoom czy stałoogniskowy?

Kolejną istotną decyzją jest to, czy postawić na obiektyw stałoogniskowy, czy zmiennogniskowy. Pierwsze mają tę zaletę, że oferują wyższą jakość obrazu przy zachowaniu niższej ceny. Z drugiej strony zapewniają dostęp wyłącznie do jednej ogniskowej, stąd są mniej uniwersalne. W dynamicznych gatunkach fotografii, takich jak np. fotoreportaż, ślubna czy podróżnicza bardziej praktyczne będą obiektywy typu zoom.

Jaka przysłona obiektywu?

Bardzo ważnym parametrem każdego obiektywu do lustrzanki jest światłosiła (wyrażana np. f/2.8). Im jaśniejszy obiektyw, tym łatwiej jest wykonywać zdjęcia przy małej ilości światła z ręki z zachowaniem ostrych obiektów. Dodatkowo jasny obiektyw zapewnia świetny efekt bokeh i daje większe możliwości w zakresie pracy z głębią ostrości. Taki sprzęt jest w szczególności pożądany w fotografii portretowej. Niestety jaśniejsze obiektywy do lustrzanek są z reguły droższe. Po nieco ciemniejsze obiektywy mogą sięgać fotografie krajobrazowi, gdyż w tym gatunku fotografii i tak zazwyczaj korzysta się z mocno przymkniętej przysłony.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj