Poradniki

Co powinien mieć dobry internet domowy?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dobry internet domowy powinien być stabilny, szybki i niezawodny. Nie mniej ważne są atrakcyjna cena i możliwość podpisania umowy na czas określony lub bezterminowo – w zależności od indywidualnych potrzeb. Sprawdź, jakie są rodzaje internetu domowego, czym się charakteryzują i który z nich jest najlepszym rozwiązaniem.

Internet domowy – jakie są rodzaje internetu?

  • Internet stacjonarny umożliwia korzystanie z sieci bez limitu danych, połączenie odbywa się za pośrednictwem przewodu, który musi być podłączony do modemu. Do tego celu wykorzystywane są kable wykonane z miedzi bądź światłowody – druga z wymienionych opcji to najnowocześniejsza technologia gwarantująca wysokie prędkości przesyłania danych.
  • Internet mobilny umożliwia natomiast bezprzewodowe połączenie z siecią. Aby móc z niego skorzystać, konieczne jest posiadanie routera i umieszczenie w nim karty SIM wybranego operatora (urządzenie łączy się bezprzewodowo ze stacją bazową). Internet mobilny to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy sieć przewodowa jest niedostępna, ma on jednak pewne ograniczenia, np. limit GB w ramach posiadanego pakietu. Jest też mniej niestabilny i narażony na różnego zakłócenia.

Internet mobilny Orange

Zastanawiasz się, jaki internet domowy wybrać? Jeśli nie masz możliwości podłączenia stałego łącza, a Twoja aktywność w sieci ogranicza się do przeglądania stron internetowych, mediów społecznościowych czy korzystania z komunikatorów, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie internet LTE (ang. Long Term Evolution). Jest to technologia bezprzewodowej transmisji danych, która wykorzystuje fale radiowe emitowane na różnych pasmach częstotliwości. Dzięki niej możliwa jest transmisja danych w sieci 4G.

Internet mobilny LTE jest najczęściej dostępny w ofertach z określonym limitem danych, po jego wykorzystaniu prędkość połączenia zostaje ograniczona. Orange przygotowało jednak ciekawą propozycję – dzięki usłudze „Szczęśliwe Godziny” można korzystać z internetu mobilnego LTE bez limitu danych w godzinach od 00:00 do 8:00 (dot. oferty Internet Domowy 4G).

Orange Światłowód – internet domowy bez limitu

Jeżeli często oglądasz filmy i seriale, grasz w gry komputerowe bądź pracujesz lub uczysz się zdalnie, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie internet światłowodowy. Ta technologia swoim zasięgiem obejmuje już ponad 6,5 miliona polskich gospodarstw domowych, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Aby sprawdzić, czy w Twojej lokalizacji ta usługa jest dostępna, wejdź na mapę zasięgu (znajdziesz ją na stronie internetowej Orange).

Już teraz poznaj szczegóły oferty Orange Światłowód: https://www.orange.pl/internet/internet-domowy.

Jakie są główne zalety internetu światłowodowego?

Głównymi zaletami tej technologii są:

  • wysoka prędkość transmisji danych, zarówno podczas wysyłania np. dużych plików, jak i podczas streamowania filmów wysokiej jakości,
  • możliwość korzystania z internetu na kilku urządzeniach w tym samym czasie bez znacznego obniżenia prędkości,
  • niski PING, który doceniają przede wszystkim gracze (PING to parametr, który umożliwia zmierzenie czasu, jaki upłynął pomiędzy wykonaniem działania na jednym serwerze, a dostarczeniem informacji do innego hosta).

W Orange możesz wybrać 3 prędkości internetu światłowodowego: do 300 Mb/s, do 600 Mb/s oraz do 1 Gb/s. Możesz zdecydować się na podpisanie umowy trwającej 24 miesiące bądź bezterminowej. Do internetu możesz też dobrać pakiety TV oraz abonament komórkowy.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj