Jakiś czas temu w internecie pojawiły się plotki, jakoby po wejściu w proces 14nm Intel miał wycofać się z podstawek LGA na rzecz układów wlutowanych w płytę główną (BGA). Chociaż na początku odnosiło się to jedynie do układów budżetowych, kolejna dawna plotek sugeruje, że największy producent procesorów może pójść o krok dalej.

A wszystko wyjaśnia przedstawiona poniżej grafika. Według przedstawionego schematu, procesory Broadwell z niższej i średniej półki mają pojawić się tylko w postaci BGA. Niewiadomy jest los procesorów z górnej półki, które mogą, ale nie muszą ukazać się również w wersji LGA.

Warto również dodać, że jest jeszcze podstawka 2011, która prawdopodobnie dalej będzie rozwijana i procesory dla entuzjastów dalej będą dostępne w starej formie. Niestety zmiany proponowane przez Intela wiążą się z dużym ograniczeniem kupujących, którzy będą mieli ograniczone pole manewru przy wymianie płyty głównej. Ponadto producent będzie starał się również wyciągnąć dodatkowe pieniądze od tych, którym nie wystarczy zwykły zestaw i będą musieli wyposażyć się w platformę LGA2011, zamiast np. podkręcić sobie procesor w domowym zaciszu. W skrócie, sprawa wygląda na nieładną zagrywkę i może nadszarpnąć zaufanie klientów.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. Serwis komputerowy Reply

    Za dużo tych podstawek się robi. ja mam 1115

Skomentuj