Ciekawostki technologiczne

USA: Chciał przechytrzyć system, a to system załatwił jego – problematyczna tablica rejestracyjna NULL

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jest to piękna historia o tym, jak pewien „badacz” chciał przechytrzyć system, ale przez błąd w systemie, to system przechytrzył jego.

Mowa badaczu Droogie, który na DefConie (konferencja hakerska w USA) podzielił się wynikami swojego testu. Postanowił sprawdzić co się stanie jak zarejestruje tablicę rejestracyjną z napisem NULL. Myślał, że jeśli będzie taką miał, to nie będzie musiał płacić mandatów. Innymi słowy – będzie niewidoczny dla systemu.

Osobom mniej technicznym powiem tylko, że NULL to w języku programowanie określenie czegoś nieokreślonego. Na przykład jakaś zmienna może być nieokreślona.

Problem pojawił się w momencie dostania pierwszego mandatu za złe parkowanie. Droogie zaczął dostawać mandaty innych osób. Po pewnym czasie nazbierało się mandatów na 12 tys. dolarów (ok. 48 tys. złotych)! W bazie z mandatami było mnóstwo wpisów właśnie z NULL zamiast prawdziwego numeru rejestracyjnego.

Pierwszy mandat stworzył wpis w bazie, który powiązał wszystkie wpisy z NULLem z danymi naszego badacza. Czyż to nie piękne?

Historia na tym się nie kończy. Droogie, pomimo dostawania kolejnych nieswoich mandatów, chce sprawdzać inne nazwy tablic.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

1 komentarz

  1. Rozpoznawanie obrazu to przyszlosc, niedlugo nawet rower beda wstanie zidentyfikowac.. strach zyc

Skomentuj