Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne Technologie w bankowości

Bank BGŻ BNP Paribas wprowadza system oparty na blockchainie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bank BGŻ BNP Paribas wprowadza system oparty na blockchainie. Zabezpieczenie to jest na ten moment niemożliwe do złamania tj. potrzebna byłaby moc obliczeniowa połowy Internetu.

Wprowadzone rozwiązanie oparte jest o prywatną sieć Hyperledger Fabric, a opracowane przez KIR we współpracy z IBM i Accenture. Bank słynie z motta „Bank zmieniającego się świata” i chce inwestować oraz wspierać najnowsze technologie.

Bank należy do instytucji mogących pochwalić się oficjalnym wdrożeniem technologii blockchain. Dostarczone przez Krajową Izbę Rozliczeniową rozwiązanie spełnia najwyższe standardy transparentności i bezpieczeństwa, a zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala na pełną zgodność z regulacjami i zwiększenie komfortu klientów korzystających z usług bankowych.

Klienci BNP Paribas mają dostęp do elektronicznych wersji dokumentów publicznych, takich jak regulaminy czy tabele opłat i prowizji, zgodnie z wymogami trwałego nośnika, z wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych. Dokumenty przechowywane są w systemie bankowości elektronicznej oraz w zewnętrznym archiwum KIR, dzięki czemu klienci będą mieli dostęp do nich także po zakończeniu swoich relacji z bankiem

– czytamy w komunikacie wydanym przez BNP Paribas.

Co to jest blockchain?

Blockchain – to inaczej rozproszona baza danych (łańcuch bloków), oparta na połączeniu peer-to-peer, bez serwerów centralnych czy systermów zarządzających. Pierwsze kroki zaczął stawiać w 2016 roku i obecnie najczęściej wykorzystywany jest do obsługi transakcji walutowych tj. handlu kryptowalutami np. Bitcoin. Technologia przyszłości o której mowa, pozwoli bankom przetrzymywać, zapisywać i rozliczać transakcje bankowe. Wszystkie dokumenty i aktualne informacje bedą potwierdzane niepowtarzalnym kodem Hash.

Kod Hash – czym jest i z czego się składa?

Hash (ang. hash functions) – to cyfrowy podpis bloku, służy do weryfikacji i identyfikacji danych lub pliku. Jest unikalną kombinacją kilkudziesięciu cyfr i liter. Unikalny hash gwarantuje, że dane w bazie danych są bezpieczne i nikt nie wprowadzi do nich jakichkolwiek zmian.

Przykładowy hash:

000000000000000000090618d432b55e12cc4be1e9993aa440412bab873e1e11

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj