Bank BGŻ BNP Paribas wprowadza system oparty na blockchainie. Zabezpieczenie to jest na ten moment niemożliwe do złamania tj. potrzebna byłaby moc obliczeniowa połowy Internetu.

Wprowadzone rozwiązanie oparte jest o prywatną sieć Hyperledger Fabric, a opracowane przez KIR we współpracy z IBM i Accenture. Bank słynie z motta „Bank zmieniającego się świata” i chce inwestować oraz wspierać najnowsze technologie.

Bank należy do instytucji mogących pochwalić się oficjalnym wdrożeniem technologii blockchain. Dostarczone przez Krajową Izbę Rozliczeniową rozwiązanie spełnia najwyższe standardy transparentności i bezpieczeństwa, a zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala na pełną zgodność z regulacjami i zwiększenie komfortu klientów korzystających z usług bankowych.

Klienci BNP Paribas mają dostęp do elektronicznych wersji dokumentów publicznych, takich jak regulaminy czy tabele opłat i prowizji, zgodnie z wymogami trwałego nośnika, z wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych. Dokumenty przechowywane są w systemie bankowości elektronicznej oraz w zewnętrznym archiwum KIR, dzięki czemu klienci będą mieli dostęp do nich także po zakończeniu swoich relacji z bankiem

– czytamy w komunikacie wydanym przez BNP Paribas.

Co to jest blockchain?

Blockchain – to inaczej rozproszona baza danych (łańcuch bloków), oparta na połączeniu peer-to-peer, bez serwerów centralnych czy systermów zarządzających. Pierwsze kroki zaczął stawiać w 2016 roku i obecnie najczęściej wykorzystywany jest do obsługi transakcji walutowych tj. handlu kryptowalutami np. Bitcoin. Technologia przyszłości o której mowa, pozwoli bankom przetrzymywać, zapisywać i rozliczać transakcje bankowe. Wszystkie dokumenty i aktualne informacje bedą potwierdzane niepowtarzalnym kodem Hash.

Kod Hash – czym jest i z czego się składa?

Hash (ang. hash functions) – to cyfrowy podpis bloku, służy do weryfikacji i identyfikacji danych lub pliku. Jest unikalną kombinacją kilkudziesięciu cyfr i liter. Unikalny hash gwarantuje, że dane w bazie danych są bezpieczne i nikt nie wprowadzi do nich jakichkolwiek zmian.

Przykładowy hash:

000000000000000000090618d432b55e12cc4be1e9993aa440412bab873e1e11
Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj