Jesień to wzmożony okres aktywności wirusów, nie tylko tych odpowiedzialnych za katar. Wirusy atakują także nasze komputery, a coraz częściej również smartfony. Z tymi ostatnimi walkę podjęła firma AVG, która wydała nową wersję programu AVG Mobilation. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej temu androidowemu  antywirusowi, który oprócz ochrony został wyposażony w kilka dodatkowych funkcji.

O AVG

Oprogramowanie AVG znane jest szerzej jako pakiet antywirusowy dla komputerów PC. W ostatnim czasie firma CORE, czyli dystrybutor pakietu, wydała również pakiet Mobilation, czyli pakiet antywirusowy na urządzenia kontrolowane przez system Android.

Interfejs programu

Interfejs programu jest bardzo prosty, bowiem stanowi on listę dostępnych funkcji i ustawień. Taka budowa pozwala na łatwe nawigowanie wśród narzędzi dostępnych w programie dzięki czemu nawet początkujący użytkownik androidów sobie poradzi.

 

Narzędzia dostępne w programie

Skanowanie plików: Pozwala na przeskanowanie wybranych plików w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń ze strony wirusów. Jeśli nie potrzebujemy pełnego skanowania, wówczas możemy przeskanować tylko podejrzewane przez nas pliki.

Blokada aplikacji: Funkcja pozwalająca na zablokowanie wybranej aplikacji dodatkowym hasłem.

Wyczyść dane osobowe: Bardzo ciekawa funkcja, przydatna np. przy odsprzedaży urządzenia. Pozwala ona bowiem wykasować wszelkie ślady naszej działalności od momentu wyciągnięcia urządzenia z pudełka.

Kopia zapasowa aplikacji: Pozwala na utworzenie na karcie SD kopii zapasowej aplikacji i przywrócenie danych w każdym momencie.

Menedżer zadań: Pozwala na sterowanie aktualnie włączonymi aplikacjami. Dzięki temu można przedłużyć żywotność baterii nawet o kilka godzin.

Spam i oszustwa: Filtr pozwalający na blokowanie niechcianych witryn i smsów jakie dostajemy.

Tuneup: Jedna z najciekawszych funkcji w programie. Pozawala na efektywne ustawieniami telefonu, tak, aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii.

Dodatkowe ustawienia:

Zaktualizuj teraz:  Funkcja pozwalająca na instalację aktualizacji w dowolnym momencie, o ile taka jest dostępna.

Częstotliwość automatycznego skanowania: Jeśli chcemy włączyć automatyczne skanowanie, możemy również ustalić częstość z jaką program będzie skanował urządzenie.

Skanowanie plików

Jak przystało na porządny program antywirusowy, AVG Mobilation pozwala na przeskanowanie wszystkich plików. I to bez wyjątku, ponieważ nawet potencjalnie zaufane aplikacje ze sklepy Google Play muszą najpierw przejść przez skaner. I bardzo dobrze. Nieufność dla programu antywirusowego jest z pewnością dobrą cechą.

 

Tuneup

Ciekawą funkcją pakietu jest AVG TuneUp. Ten prosty zestaw narzędzi pozwala na monitorowanie zużycia baterii i wprowadzenie wielu ustawień optymalizujących system tak, aby mógł pracować jak najdłużej bez ładowania.

 

Podsumowanie

AVG Mobilation z pewnością jest ciekawą propozycją dla osób szukających dobrego antywirusa dla systemu android. Dodatkowe moduły takie jak tuneup czy filtr antyspamowy działają na korzyść programu, ale… No właśnie. Pojawia się „ale”. Czy obecnie jest nam potrzebny program antywirusowy w androidzie? Czy zagrożenie jest na tyle duże by potrzebny była dodatkowa ochrona? Niestety tym razem nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie to jest celem artykułu, a jedynie prezentacja oprogramowania. Tak więc kończąc po prostu wymienię wady i zalety programu:

Zalety:

  • Pobiera mało zasobów
  • Filtr antyspamowy
  • Ochrona przed kradzieżą
  • Selektywne skanowanie

Wady:

  • Nieco rozczarowujący Tuneup
  • Cena aplikacji

 

Serdecznie dziękujemy firmie CORE za udostępnienie oprogramowania do testów:

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj